Tik-Tok elleni indulat
A TikTok amerikai szövetségi bíróságon indított pert hétfőn Montana állam ellen, mert törvényben tiltották be a videómegosztót.
Pert indított hétfőn Montana ellen a TikTok, miután az amerikai állam törvényben tiltotta be a videómegosztó alkalmazást. A már korábban kilátásba helyezett bírósági kereset szerint a Montanában elfogadott törvény megsérti az Egyesült Államok alkotmányának első kiegészítését, ami a szólás szabadságához való jogot garantálja.
A bírósági beadványban a kormányzó által múlt héten aláírt törvény megsemmisítését kérik a közösségi médium amerikai jogászai.
Montana törvényhozása április közepén fogadta el a TikTok betiltásáról szóló törvényt. A jövő januárban életbe lépő jogszabály megtiltja, hogy az alkalmazást bárki számára letölthetővé tegyék, és napi tízezer dolláros büntetést ír elő az appboltoknak, ahonnan le lehet tölteni az alkalmazást. A jogszabály azt nem írja elő, hogy a montanaiak töröljék le a már letöltött alkalmazást az eszközeikről.
Az alkalmazás tulajdonosa a kínai ByteDance internetvállalkozás. A TikTok-kal kapcsolatos nemzetbiztonsági aggályokat azzal indokolják az Egyesült Államokban, hogy a kínai jogszabályok szerint a kormányzat kérésére az országban működő minden vállalkozás kötelező átadni adatait, ide értve személyes információkat az ügyfelekről.
Harc a TikTok ellen
Tavaly decemberben hogy a katonák mozgását is figyelheti a kínai TikTok, a magyar kormány pedig hallgat arról, mit tesznek, hogy megóvják a honvédeket. Keleti Arthur kibertitok-jövőkutató, az Informatikai Biztonság Napja alapítója elmondta: adatok sokaságát gyűjti a felhasználóiról a TikTok, és ellenőrizhetetlen, hogy a kínai kormányzat hozzájut-e ezekhez.
Hogyan harcol Amerika, és mit tesz az EU? Hogyan magyaráznák meg a platformot nap mint nap használó fiataloknak, hogy miért is kell betiltani a kedvenc alkalmazásukat? És mi lesz, ha a kínai kormány arra kéri a TikTok üzemeltetőjét, hogy adja át a felhasználók adatait, vagy cenzúrázza a híreket?