A Klubrádió sorsa igazolja, hová vezet az orbáni forgatókönyv:
a sajtóban megjelenő tartalmak teljes kormányzati ellenőrzéséhez.
Die Welt A CDU helyettes frakcióvezetője szerint a Klubrádió leállítása újabb nyugtalanító fejlemény a magyar sajtószabadság ügyében, és a nagyobbik német kormánypárt teljesen világosan megmondta a Fidesznek, mit vár tőle ebben a kérdésben. Ami pedig a további együttműködést illeti, ideértve a magyar párt EPP-tagságát, az európai ügyekért is felelős Katja Leikert kiemelte: azt nem a nyilvánosság előtt szeretnék megvitatni. De egyúttal rámutatott, hogy ő a maga részéről már jó ideje elidegenedést tapasztal a német kereszténydemokraták, illetve a fiatal demokraták között. Kérdés, hogy ezek után lehetséges-e még az együttműködés. Daniel Freund, a német zöldek EP-képviselője úgy nyilatkozott a lapnak, hogy az EU nem figyelheti ölbe tett kézzel, ami Magyarországon és Lengyelországban történik. Anyagi megtorló intézkedésekkel kell megvédeni az alapjogokat, illetve a demokráciát. A lengyeleknél még nem olyan súlyos a helyzet, mint a magyaroknál, de mindenképpen aggasztó. A Klubrádió sorsa igazolja, hová vezet az orbáni forgatókönyv: a sajtóban megjelenő tartalmak teljes kormányzati ellenőrzéséhez. Hardy Mihály, a rádió hírfőnöke úgy érzékeltette, hogy Oroszországban újságírókat ölnek meg, Magyarországon viszont inkább a rádiót nyírják ki. Előbb megvonták tőle az állami hirdetéseket, utána elvették a regionális hullámsávokat, majd végül ugrott a sugárzási engedély is. Ebből az következik – mutat rá Hardy -, hogy már nem számít a jogállamiság. Hozzátette ugyanakkor, hogy igen sok újságíró roppant csalódott a német kormány álláspontja miatt. Berlinnek ugyanis a jelek szerint a kereskedelmi érdekek fontosabbak, mint a sajtószabadság.
A főszerkesztő-helyettes úgy véli: Magyarországon újra kell kezdeni a dolgokat, ahogy az a rendszerváltás után történt. Csak most nem a gulyáskommunizmust, hanem a kaszárnya-kapitalizmust kell meghaladni, mert a Fidesz már mindenhová kiterjesztette a csápjait. Közben az orbáni módszereket már átvette Lengyelország, amely nem cenzúrával, hanem különadóval próbálja megzabolázni az önálló médiát. De hogy ez hová vezethet, ahhoz elég egyetlen pillantást vetni Magyarországra – írja a német jobboldali újság. Ott már bevált a demokrácia-ellenes számítás. Varsó ugyanezt szeretné elérni. Ami ellen az újságírók egynapos sztrájkkal tiltakoztak. Ilyen egységes fellépésre legutóbb 1981-ben, a rendkívüli állapot elrendelése után volt példa, amikor Jaruselski szét akarta verni a Szolidaritást. A PiS célja, hogy anyagilag megrendüljenek a kormánykritikus szerkesztőségek, utána megfelelő üzletemberek felvásárolják azokat. Vagy maga az állam. Bartosz Wielinski, a liberális Gazeta Wyborcza főszerkesztő-helyettese aggódva nézi a magyarországi változásokat, mert közismert, hogy Orbán és Kaczynski rendszeresen egyezteti stratégiáját. És nagyon erősen az a benyomás, hogy a magyar sajtó már nagyjából kétvállra került a küzdelemben.
Der Standard Egy neves osztrák szakértő úgy látja: a Klubrádió ügye csupán a legutóbbi példa arra, miként bánik az állam a független médiával: vagy beállítja őket a sorba, vagy elhallgattatja a neki nem tetsző orgánumokat. Pribersky, aki a Bécsi Egyetem Tanszékén oktat, emlékeztet, hogy a HVG is támogatást kér az olvasóitól, mert az önálló kiadványok ma már függnek az adományoktól, vagy a senki földjén találják magukat. Az állam már 2010 óta előszeretettel lép fel a legnépszerűbb orgánumok ellen. Lépésről lépésre vagy befolyása alá vonja, vagy kiiktatja azokat. Lásd a Népszabadságot. A megyei lapok már egy kézbe kerültek és azóta egységes tartalommal jelennek meg. Sokatmondó, hogy amikor már nem lehetett tovább titkolni Biden győzelmét, az ún. szakértők, pl. az államilag finanszírozott 21. Század Intézettől, Soros és a Clintonok által pénzelt és szervezett hatalomátvételt emlegettek. De hogy a magyar sajtó már milyen mértékben áll a hatalom irányítása alatt, azt jól példázza a Klubrádió frekvenciaengedélyének a megvonása. A kör bezárult.
Neue Kronen Zeitung A Riporterek Határok Nélkül vezetője arra figyelmeztet, ha minden sajtótermék ugyanazzal a hivatalos szöveggel tömi a közönség fejét, de hogy ez mit eredményez, jól érzékelni Magyarországon és Lengyelországban, amely már tekintélyuralmi vonásokat mutat. Magyarországon és Lengyelországban veszélyben van a média szabadság, a
PiS a Fideszt koppintja.
Ugyanakkor megfigyelők meglepőnek tartják, hogy Orbán éppen most csapott le a Klubrádióra. Csakhogy a politikus alighanem a számítottnál is jobban elbizonytalanodott. A Szabad Európa szerint a Klubrádiónak több hallgatója van, mint a Kossuth Rádiónak, ahol rendszeresen elhangzik a péntek reggeli interjú a politikussal. Balogh szerint jövőre választások lesznek és a Klubrádiónak az tette be, hogy a jelek szerint Orbán fenyegetésnek tartja. A Fidesz a szalámitaktika mellett döntött, hogy belefojtsa a szót az önálló médiába. Így előbb a hatalom szócsövévé változtatta a köztévét, majd az állami hirdetéseket átirányította az engedelmes szerkesztőségekhez. Ezt a független orgánumok közül csak kevesen élnek túl és az ő tömegbefolyásuk erősen véges. Zgut Edit, a Varsóban dolgozó félig magyar, félig lengyel politológus azt fejtegette hogy Kaczynskinak nehezebb a dolga, mint Orbánnak, mert a lengyel sajtó sokrétű, nincs annyira központosítva, mint a magyar. Ráadásul a Gowin vezette kisebbik koalíciós partner jelezte, hogy nem szavazza meg médiaadót.
Médiapart A járvány miatt Orbán Viktor még inkább vörös szőnyeget terít Kína lábai elé azaz felgyorsul a keleti nyitás.
Reuters Bár Gulyás Gergely fake news-nak minősítette, a hírügynökség kitart amellett, hogy
az uniónak alapvető kifogásai vannak a magyar közbeszerzési törvények miatt, mert úgy ítéli meg, hogy azok alkalmat nyújtanak a módszeres csalásra.
De hogy pontosan mi a helyzet, azt nem lehet tudni, mert az Orbán-kormány nem válaszolt a távirati iroda érdeklődésére. Viszont az biztos, hogy a dokumentum január 15-án megszületett, és főként az adatok átláthatóságát, illetve azt sürgeti, hogy azokhoz könnyebben hozzá lehessen férni, mert ez sokat javítana az állami pályázatok tisztaságán. A tét 6,3 milliárd euró.
öt évig terjedő szabadságvesztéssel lehet sújtani azt, aki téves híreket tesz közzé.
a magyar kormányfő alattomos játékot űz a készítménnyel az unió meggyengítésére, illetve szétverésére.
Viszont Orbán erős nyomást gyakorolt a magyar hatóságokra az orosz készítmény jóváhagyására.