Katarina Barley szerint Orbán Viktor az egyetlen miniszterelnök, aki stadiont épít a háza mellett, és milliárdos lett a gázszerelő barátja, így a korrupciót már nem is kell magyarázni. Az EU ráadásul új, hatékonyabb fegyvert talált a támogatások leállítására, mondja az Európai Parlament alelnöke.
Orbán Viktor több mint tíz éve próbál politikailag manőverezni kelet és nyugat között. Nehezebb lesz ezt megtenni, ha ezek a szövetségi blokkok jobban összezárnak.
Mindenképpen. Nemcsak ezzel a háborúval kapcsolatban lesz nehezebb, hanem általában Oroszországgal is. Ideje dönteni, hol állunk. Mexikótól Japánig a világ nagy része egységes reakciót adott Vlagyimir Putyin lépéseire, csak öt olyan ország volt, amely támogatta az ENSZ-ben, amikor el kell ítélni.
És több mint negyven, amelyik tartózkodott.
Az, hogy az Egyesült Arab Emírségek tartózkodott, önmagában beszédes, hiszen a Biztonsági Tanácsban még támogatta Oroszországot. Még olyan országok is tartózkodtak, mint Azerbajdzsán. Az lesz a nagy kérdés, hogy mit lép Törökország, de ott is határozott válaszokat látunk például a Boszporusz lezárásával és a török drónok szállításával. Ha valaki most nem képes dönteni, hogy hol áll Putyinnal kapcsolatban, akkor tényleg át kell gondolni a saját értékeit.
Kevésbé fogja tolerálni az Európai Unió azokat, akik időnként hátat fordítanak az egységes fellépésnek. Fel fogja hívni például Olaf Scholz kancellár Orbán Viktort, hogy ne menjen Moszkvába.
Nemcsak a saját moralitásukat kell megkérdőjelezniük azoknak, akik kifelé tekintenek, hanem mások is meg fogják ezt kérdőjelezni. Szerintem itt számolta el igazán magát Putyin. Nagyon sok energiát fordított arra, hogy megossza az Európai Uniót a dezinformációtól a szélsőséges, az EU szétrombolásán dolgozó pártok pénzügyi támogatásáig, de most látszik, hogy nem eleget.
Persze így is szégyenteljes, hogy egyetlen kormány volt csak, amelyik 2014 óta tétovázik a Putyin elleni szankciókkal. Annyi mindenkit támogatott Putyin az elmúlt években, mégis egyetlen tétovázó volt csak, a magyar kormány.
Németország sem bólintott rá arra egyből arra, hogy Oroszországot kizárják a SWIFT rendszerből.
Igen, de végül mindenki a fedélzeten volt. Természetesen ezekről az ülésekről sosem készül jegyzőkönyv, így nem fogjuk megismerni ezeknek az országoknak az aggodalmait. Ezek a szankciók akkor számítanak csak, ha egyhangúan fogadják el őket.
Az egyetlen dolog, amire működni látszanak, hogy Oroszország olyan gyenge legyen a jövőben, hogy ne tudjon újra háborút indítani. Ez a cél.
Először teszünk olyan szankciókat, amelyek ennyire széles körben ennyire erőteljesek. Átlagos oroszokat sújthatják-e szankciók, de a többség azt mondta, hogy menjünk el a falig. Minden tiszteletem azoké az oroszoké, akik az utcán tüntettek, azt szeretném a legkevésbé, hogy nekik fájjanak ezek a döntések. Az orosz hagyomány az, hogy az emberek megszokták a nehéz életet, és elviselik az újabb csapásokat. De a végső probléma, hogy valakinek meg kell állítani Putyint. Mindegy, hogy ki, az oligarchák, Putyin belső köre vagy az emberek, mindenkire nyomást kell gyakorolni.
Most először látni azt, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke jelenti be a legkeményebb lépéseket.
Nem fogja törni az EU mostani egységét, ha az Európai Bizottság elindítja a kondicionalitási mechanizmust Magyarország ellen.
A bizottság hozott egy döntést, amellyel visszatartja a Magyarországnak járó pénzeket a helyreállítási alapból. Hasonló lépés, de sokkal könnyebb megtenni. Az európai szemeszterre hivatkoztak, és közölték, hogy Magyarországnak házi feladata van, és meg kell azt csinálnia. Miközben Lengyelországban a probléma az igazságügy függetlensége, Magyarországon a korrupció az, mert van következménye a demokratikus normák figyelmen kívül hagyásának.
Mit vár egy korrupt kormánytól, mit fog mondani a korrupcióról? A csalás elleni uniós hivatal, az OLAF szerint az uniós pénzek négy százaléka Magyarországon rossz zsebekbe megy, nagyrészt Orbán Viktor barátai és családtagjai zsebébe.
A Magyarország után legrosszabb helyezést elérő országban ez a szám két százalék, az átlag pedig egy százalék.
Magyarország nem vesz részt az uniós ügyészség munkájában sem. Az OLAF vizsgálódhat, de az állami ügyészségnek kell intézkednie, azt pedig nem kell bemutatnom, hogy ők mennyire intézkednek. Nem tudok más országról, ahol a miniszterelnök háza mellett stadion épült. És
nem hiszem, hogy más miniszterelnököknek is lenne olyan barátja, aki gázszerelő volt, most pedig milliárdos. Nem értem, miről kell még beszélni a korrupcióval kapcsolatban ezek után.
Én az Európai Parlamentben a homofóbtörvény bemutatása. Igen, azt gondoljuk, hogy mindenki élhet úgy, ahogy élni szeretne, és minden normális ember azt gondolja, hogy a homoszexualitásnak semmi köze a gyerekekhez. Persze Orbán éppen azt szeretné, hogy erről beszéljünk. Kirabolja a saját népét, ellopja a magyarok pénzét, ellopja az európaiak pénzét, és ki kell mondanunk, hogy ezt nem fogjuk tolerálni.