Ha fölriadsz éjjel,
ezt a sátáni mosolyt látod!
Franciaország
Az anyagi gondokkal küzdő francia szélsőjobboldali elnökjelölt, Marine Le Pen a Mészáros Lőrinc-féle MKB-tól kaphatott 10,7 millió eurós hitelt az idei elnökválasztás előtt. A választást végül Emmanuel Macron simán megnyerte.
Szlovénia
Janez Janša és pártja, az SDS, az utolsó percig próbálta megakadályozni, hogy a Fideszt kizárják az Európai Néppártból, a Fidesz körüli üzleti világ pedig komoly pénzt fektetett abba, hogy Janšának erős sajtója legyen Szlovéniában, tévécsatornát és online lapokat is finanszíroztak neki Magyarországról: Habony Árpád az üzlettársán, Schatz Péteren keresztül tévétársaságot és újságot is vett Szlovéniában. Az álhírgyártást és migránsozást több civil szervezet is megelégelte, és kampányt indított a médiumok ellen. Orbán az előző és a mostani választás előtt is kiállt Janša mellett. Szlovéniában végül egy tavaly alapított zöld-liberális párt juthat kormányra.
Észak-Macedónia
2018-ban Magyarország soron kívül adott menedékjogot a korrupcióért sok év börtönre ítélt volt macedón kormányfőnek. A magyar kormány segített neki kijutni Macedóniából, Nikola Gruevszki a szökése előtt többször találkozhatott magyar diplomatákkal egy szkopjei hotelben, és más menekültekkel szemben nem a szerb határon lévő tranzitzónában kellett kivárnia a menekültügyi eljárása végét.
A kormány szerint Gruevszkit a Soros György befolyása alatt álló macedón kormány üldözi, és a rossz macedón börtönviszonyok miatt sem lehet a hazájába visszaküldeni – ami egyébként korábban nem volt probléma. A macedón kormány hiába kérte a kiadatást. A macedóniai belügyekbe való beavatkozás miatt az Európai Parlament baloldali és zöldpárti javaslatra a jelentésébe betett egy mondatot, amivel felszólította Magyarországot, hogy adja ki a törvényesen elítélt Gruevszkit.
Bosznia-Hercegovina
Orbán tavaly november elején fiatalkori lakhelyén, Laktašiban kereste fel Milorad Dodikot, Bosznia-Hercegovina háromfős elnökségének szerb tagját, és biztosította arról, hogy Magyarország minden szankciót megvétóz, amit az EU esetleg ki akarna vetni rá. A kormány bejelentette azt is, hogy Magyarország gazdaságfejlesztési támogatást nyújt a Boszniai Szerb Köztársaságnak, de nem árulták el, mennyit.
A Szabad Európa boszniai forrásokból derítette ki, hogy Orbán 100 millió eurót (azaz nagyjából 37 milliárd forintot) ígért Dodiknak. „Ezt hasonlóan osztanák szét, mint számos uniós támogatást Magyarországon: a helyi cégek pályázhatnak, és a kiválasztottak 70 százalékos vissza nem térítendő támogatást kapnak, döntően eszközvásárlásra” – írta meg a Szabad Európa, ami szerint a boszniai szerb miniszterelnök arról beszélt, hogy a pénzt nagyon gyorsan tervezik kiosztani. Goran Katić, a Szabad Európa balkáni szolgálatának újságírója azt mondta, Orbán lényegében magyar közpénzből tolja meg Dodik 2022-es választási kampányát.
USA
2020 őszén, pár héttel az amerikai elnökválasztás előtt Szijjártó Péter külügyminiszter videóüzenetet küldött Donald Trump akkori elnök kihívójának, felszólítva a demokrata párti Joe Bident, hogy mielőtt Magyarországgal foglalkozna, válaszolja meg a korrupciógyanús ügyeivel kapcsolatos kérdéseket. Orbán Viktor egyébként még 2016-ban a világon első vezetőként állt be Trump mögé.
Kiállunk a barátaink mellett
Még Gruevszki menekülése előtt Orbán támogató videoüzenetét is levetítették egy macedóniai tüntetésen, amin a bukott Gruevszki hívei követeltek előrehozott választást. Szijjártó Péter külügyminiszter három éve szerbül állt ki Aleksandar Vučić mellett, a szerb elnököt támogató belgrádi nagytüntetésen. Orbán emellett rendszeresen szerepel együtt a spanyol, az olasz és a francia szélsőjobboldallal.
(A most Szlovákiában zajló eseményeket egyelőre hivatalosan csak figyelemmel kísérjük.)
Pedig fordított esetben sokkal kevesebb is elég volt Szijjártónak, hogy szánalmasnak nevezze a horvát kormányfőt, bizarrnak és elfogadhatatlannak minősítse az ENSZ-főtitkár nyilatkozatát, hazugozza a román kormányfőt, támadja a német alkancellárt és hazugságkampánnyal vádolja az osztrák kancellárt, miközben bekéreti az osztrák, a román, a svéd és a francia nagyköveteket, de még a segítséget kérő ukrán nagykövetet is.
Más EU-tagországokkal szemben mi nem is buktatunk le orosz ügynököket vagy utasítunk ki orosz diplomatákat.