Az már nem újdonság, hogy évközi, 3,9 százalékos nyugdíjemelést hajt végre a kormány a tartósan magas infláció miatt. Az azonban még sokak számára nem világos, hogy mi fogja képezni ennek a 3,9 százalékos emelésnek az alapját, alkotó rendelet, hogyan kell számolni, illetve hogy ez alapján pontosan mekkora lesz az emelés, illetve a visszamenőleges nyugdíjkorrekció mértéke júliusban.
Azt még április végén bejelentette Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter hogy a kormány úgy döntött, 3,9 százalékos nyugdíjemelésre van szükség júliustól. Mivel az akkori előrejelzés 8,9 százalékos éves inflációt jósoltak, mely jelentősen magasabb, mint az év eleji 5 százalékos emelés volt, a két szám különbözetével kompenzálják nyáron a nyugdíjasokat. A miniszter azt is elmondta, hogy a nyugdíjasok júliusban visszamenőlegesen megkapják a január-júniusra járó különbözetet is, vagyis egyösszegű nyugdíjkorrekció is érkezik majd. A részletek ezután a Magyar Közlönyben jelentek meg.
Nem június, hanem július hónaptól emelkednek a nyugdíjak
A Magyar Közlöny 2022. április 28-án megjelent 71. számában olvasható a kormány 161/2022. (IV. 28.) Korm. rendelete a nyugellátások és egyes más ellátások 2022. július havi kiegészítő emeléséről. Olvasói levelekből, reakciókból úgy láttuk, sokan tévesen úgy gondolják, már júniusban emelt nyugdíj jár, miközben a rendelet világosan kimondja, hogy július 1-jétől várható az emelés.
Egészen pontosan úgy fogalmaz: a “2022. július 1-jétől – 2022. január 1-jei visszamenőleges hatállyal – 3,9 százalékkal hivatalból kell emelni”
- azt az öregségi nyugdíjat,
- azt az özvegyi nyugdíjat,
- azt a szülői nyugdíjat,
- azt az árvaellátást,
- azt a baleseti hozzátartozói nyugellátást,
- azt a mezőgazdasági szövetkezeti öregségi, munkaképtelenségi, özvegyi járadékot,
- azt a mezőgazdasági szakszövetkezeti tagok növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi, özvegyi járadékát,
- azt a korhatár előtti ellátást,
- azt a szolgálati járandóságot,
- azt az átmeneti bányászjáradékot,
- azt a táncművészeti életjáradékot,
- azt a rokkantsági ellátást,
- azt a rehabilitációs ellátást,
- azt a baleseti járadékot,
- azt a bányászok egészségkárosodási járadékát,
- azt a fogyatékossági támogatást,
- azt a vakok személyi járadékát,
- azt a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátásokról szóló kormányrendelet alapjánfolyósított ellátást,
- azt a polgármesterek közszolgálati járadékát,
- azt a honvédek jogállásáról szóló törvény szerinti kiegészítő rokkantsági támogatást,
- azt a honvédek jogállásáról szóló törvény szerinti, a honvédelmi alkalmazottak jogállásáról szóló törvény szerinti, valamint a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló törvény szerinti árvák kiegészítő támogatását,
- azt a honvédek jogállásáról szóló törvény szerinti, a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló törvény szerinti, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal személyi állományának jogállásáról szóló törvény szerinti kiegészítő hozzátartozói támogatást,
- azokat a hadigondozásról szóló törvény alapján a Tny. 62. §-ában foglaltak szerint megemelendő rendszeres pénzbeli ellátásokat,
- azt a házastársi pótlékot,
- azt a házastárs után járó jövedelempótlékot,
- azt a nemzeti helytállásért elnevezésű pótlékot,
- a nemzeti gondozási díjat,
- azokat az egyes személyes szabadságot korlátozó intézkedésekkel vagy semmissé nyilvánított elítéléssel összefüggésben járó emeléseket és juttatásokat, amelyeknek a Tny. 62. §-ában foglaltak szerinti emelését kormányrendelet elrendeli,
amely után a jogosultnak a nyugellátások és egyes más ellátások 2022. január havi emeléséről szóló
692/2021. (XII. 9.) Korm. rendelet 1. §-a alapján emelés (a továbbiakban: januári emelés) járt. Ebből tehát az következik, hogy a számítás alapja nem a már 5 százalékkal megemelt összeg lesz, amelyet január óta kaptak a nyugdíjasok, hanem az, amelyet előtte folyósítottak a számukra.
A 13. havi nyugdíj után is jár a korrekció
A rendeletből az is kiderült, hogy a visszamenőleges korrekciót, melyet egyösszegben kapnak majd kézhez a nyugdíjasok, nem 6, hanem gyakorlatilag 7 hónapra kell számolni. Bár sok helyen, köztük a kormányzati kommunikációban is 6 havi visszamenőleges kompenzációt emlegettek, valójában a 13. havi nyugdíj összeget is ide kell számítani, ami után szintén jár a korrekció.
A rendelet szövege szerint: a 2022. január–június hónapokra járó emelés összegét, valamint tizenharmadik havi nyugdíjra vagy tizenharmadik havi ellátásra való jogosultság esetén az arra járó emelés összegét a 2022 júliusára járó ellátással egyidejűleg, egy összegben, hivatalból kell folyósítani.
TÍZEZREKET SPÓROLHATSZ BANKVÁLTÁSSAL!
A bankszámla mindennapi életünk része. A munkabér, nyugdíj, ösztöndíj jellemzően bankszámlára érkezik. Segítségével kényelmesen intézhetjük a pénzügyeinket, akár otthonról is. Ahhoz azonban, hogy bankszámlád valóban azt nyújtsa, amire szükséged van, körültekintően kell választanod. Mielőtt kiválasztanád bankszámládat, nézz szét a Pénzcentrum megújult bankszámla kereső kalkulátorában! Állítsd be a személyes preferenciáidat, és versenyeztesd a pénzügyi szolgáltatókat, hiszen a megalapozott döntés a Te érdeked! Egy testre szabott bankszámlával a költségeken is rengeteget spórolhatsz! (x)
Ennyi nyugdíjat kapnak pontosan júliusban az idősek
Tehát ahhoz, hogy egy nyugdíjas pontosan tudja, mekkora összegre számíthat júliustól, a saját nyugdíjának összegét kell alapul vennie. Azt az összeget, amelyet júlistól kap majd, úgy számolhatja ki, ha a januári emelést megelőzően kapott összeget megszorozza 1,089-cel. Az egyösszegű nyugdíjkorrekció összegének kiszámításához pedig pedig a a múlt év végi, emelés előtti nyugdíj összegét kell megszorozni előbb 0,039-cel, majd 7-tel. Ahogy fentebb kifejtettük, bár 6 hónapnyi időtartamra jár a visszamenőleges emelés, a 13. havi nyugdíj miatt azonban 7-tel kell szorozni.