Nem csak a nyári vakációt teheti tönkre
egy-egy pancsolás után kialakult
húgyúti fertőzés,
de hosszú távon komoly egészségügyi
problémákat is okozhat.
A nagy melegben a természetes és mesterséges vizek egyaránt hemzsegnek a panaszt okozó baktériumoktól, így az arra érzékenyebbek, könnyen összeszedhetik az ilyenkor gyakori fertőzéseket, amelyek többek között kellemetlen alhasi fájdalmakkal járnak. A tünetek a fertőzést követően nem rögtön, csak hetekkel később jelentkeznek.
Napjaink egyik leggyakoribb urológiai megbetegedése a húgyhólyag-gyulladás. Orvosi statisztikai adatok szerint a nők 80%-a szenved el élete során legalább egyszer úgynevezett felfázásos tüneteket. Ez a köznyelvi elnevezés téves, mivel az adott szimptómákat valójában a húgyhólyagba bejutott kórokozók okozzák. Ezek közül is általában az úgynevezett bélbaktériumok, elsősorban a coliform-baktériumok közé tartozó Escherichia coli, azaz az E.Coli névre keresztelt kórokozó.
A húgyúti fertőzések tünetei
A gyulladást legtöbbször gyakori és görcsös vizelési inger jelzi, amit csak pár csepp vizelet követ, ami erős égő, szúró fájdalom kíséretében távozik. Ha a fertőzés előrehaladott, akár vérvizelés is előfordulhat.
Abban az esetben még komolyabb a probléma, ha felszálló gyulladásról van szó, amikor a baj már a vesét is érinti, és láz, valamint nagyfokú elesettség érzés kíséri. Néhány nap alatt ezek a tünetek kikezelhetőek különböző gyulladáscsökkentő készítményekkel, azonban, ha nem kezelik ki szakszerűen a fertőzést, akkor könnyen visszatérő betegséggel kell számolni.
Néhány tényező, ami különösen hajlamosít a húgyúti fertőzések kialakulására.
Férfiaknál:
- a prosztata megnagyobbodás
- hólyagnyaki merevség
- húgycsőszűkület következtében kialakult vizeletpangás
- hólyagkövesség
Nőknél:
- Különböző nőgyógyászati eredetű kismedencei gyulladások
- Esetleges hormonális tényezők (fogamzásgátlók, menopauza)
- Terhesség
Mindkét nem esetében
- növelheti a kockázatot a gyakori partnerváltás és az óvszer használatot nélkülöző alkalmi szexuális kapcsolat
- krónikus betegségek (pl. cukorbetegség)
- húgyúti kő
- gyenge immunrendszer
- túlsúly
- gyermekkor
- vizeletkatéter
- transzplantáció (pl. veseátültetett betegeknél)
Könnyebben elkerülheti a fertőzéseket, ha odafigyel a bő folyadékbevitelre, és arra, hogy vizelésnél, minden vizelet kiürüljön. Annak érdekében, hogy a panaszok kiújulását elkerülhesse érdemes részt venni egy alapos és teljes körű urológiai kivizsgáláson, ahol konkrét szakorvosi segítséget kaphat a problémára.
Ezekkel a vizsgálatokkal jól diagnosztizálhatóak a különböző urogenitális fejlődési rendellenességek, anatómiai eltérések, fennálló vese-vagy vesevezeték kövesség, esetleges daganatos elváltozások is.
forrás: medibon.hu