Kutatások szerint, ha figyelünk ennek a vitaminnak a pótlására, a demencia és a stroke kockázatát is csökkenthetjük.
A kutatást a A University of South Australia kutatói végezték, akik genetikai vizsgálatok után jutottak arra a következtetésre, hogy közvetlen kapcsolat áll fenn a demencia a D-vitamin hiány között. A vizsgálatban 300 ezer fő adatait nézték meg, és arra kerestek választ, hogy az alacsony, azaz 25 nmol/l alatti D-vitamin-szint és a demencia, valamint a stroke kockázata között.
A kutatások során kiderült, hogy, ha a szervezetben D-vitamin-hiány lép fel, akkor az kisebb agytömeget eredményez, ami pedig nagyban növeli a stroke és a demencia kialakulásának kockázatát – ezt az összefüggés genetikai elemzésekkel is alátámasztható.
A kutatások során azt is megnézték, mi történik, ha a D-vitamint normál szintre (50 nmol/l) emelik, az eredmények pedig meggyőzőek: a demens esetek 17%-a megelőzhető lett volna.
A koronavírus okozta pandémia után a súlyos Covid-19-ből felépülők közel 40 %-a demens vagy enyhe kognitív zavarral küzd. Egy kínai vizsgálat eredményei arra mutatnak rá, hogy minél súlyosabb volt valakinél a Covid-19 lefolyása, annál nagyobb súlyosságú memória zavarok lépnek fel nála a „gyógyulást” követően, és az agyi problémák sora a demenciáig tart.
Definíció szerint a demencia a gondolkodás, az érzelmek és a társas képességek hanyatlása, ami korlátozza a társas életet és a teljesítőképességet.
A súlyos Covid-19 túlélőinek 15 %-ánál egy év elteltével demenciát állapítottak meg, miközben a koronavírus-fertőzést megelőzően nem voltak ilyen jellegű problémáik. Vagyis elmondható, hogy a súlyos Covid-19 minden 7. túlélője demenssé vált. Az enyhe lefolyású Covid-19-nél ez az arány kevesebb, mint 1 % volt.