Az ukránok nem tartják Magyarországot baráti országnak, és az ukrán menekültek sem bíznak meg a magyarokban. Pedig még nem is olvasták és hallották a kormánymédia orosz propagandáját. Ezért az ukrán menekültek tömegesen hagyják el Magyarországot, ahol nem is kaptak olyan állami segítséget, mint Csehországban és Lengyelországban.
Az Orbán-rezsim viszont annak alapján kér uniós támogatást az ukrán menekültek megsegítésére, hogy hányan léptek be a keleti határon, de abból nem vonta ki, hogy hányan léptek ki a nyugati határon. Sokan Amerikába mennek.
Ezt mutatja be a Guardian cikke, amely szélsőjobboldalinak nevezi az oroszbarát magyar kormányt. A Guardian a Helsinki Bizottság tájékoztatása alapján tájékoztatja az olvasóit arról a csalásról, hogyan akar Orbán pénzt csinálni az általa amúgy megvetett ukránokból. Ukrajnával kormányszinten is éles konfliktusban áll Magyarország. Nemcsak Zelenszkij elnök kritizálta Magyarországot, hanem az ukrán külügyminiszter is. Az ukrán menekültek is csak átutaznak Magyarországon, de Orbán pénzt kér értük, mintha Magyarországon maradnának.
Eközben egy részük már Mexikóban van, és azt várja, hogy bevándorolhasson menekültként Amerikába. Az orosz invázió elől menekülő ukránok a mexikói Tijuanában gyülekeznek, és naponta 400 ukrán menekült lép be az Egyesült Államokba. A múlt héten 3 ezer ukrán menekült jutott be Amerikába, és jelenleg is több ezren várakoznak.
A Mexikóba érkezett ukrán menekültek elmondták, hogy azért választották Amerikát, mert már vannak ukrán rokonaik, akik itt élnek. A Tijuanában levő önkéntesek egy része amerikai ukrán, akik segítenek honfitársaiknak bejutni az országba. Arról nincs információ, hogy egyesek üzletet csinálnak-e abból, hogy az orosz támadás miatt most az ukránok könnyebben bejuthatnak Amerikába.
Azonban az biztos, hogy Ukrajnába nem mehetnek, mert ott életveszélyben lennének. Alejandro Mayorkas, az Egyesült Államok belbiztonsági minisztere bejelentette, hogy a háború elől menekülő ukránok 18 hónapig jogosultak ideiglenes védett státuszra (TPS). Ez azt jelenti, hogy kapnak ideiglenes vízumot és munkavállalási engedélyt.
Ennyi idő alatt kell elbírálni a kérelmüket és helyzetük ezután véglegessé válhat. Eddig 30 ezer ukrán kapott ilyen ideiglenes védett státuszt, Biden elnök pedig korábban azt mondta, hogy 100 ezer ukrán menekültet fogad be Amerika.
Mayorkas cáfolta a vádat, és azt mondta, nincs ilyen kettős mérce. Az ukrán menekültek ügye mindennél fontosabb most a világon, mert Ukrajnában népirtás zajlik. De vannak vámszedői mások nyomorúságának. Így Magyarország is keresni akar olyan ukránokon, akik talán már régen Tijuanában vannak. Értük is kérik az uniós támogatást.
A Guardian szerint az ukránoknak nagyon kevés százaléka marad Magyarországon, szinte kivétel nélkül átutaznak az országon, és egy barátságosabb, emberségesebb és demokratikusabb országba mennek. Ha tehetik, akkor Amerikába.
Az Orbán-rezsim azt állítja, hogy 540 ezer menekültet fogadott be és lát el, holott ez csak azok száma, akik keletről átlépték a határt. Ami ehhez képest a valóság, hogy március 29-ig 7749-en kértek ideiglenesen védett státuszt Magyarországon.
Ez messze a legkevesebb az egész régióban. Összehasonlításként, Csehországban eddig 242 000 ideiglenes vízumot adtak ki az ukrán menekülteknek, a lengyelek pedig 2 millió ukrán menekültet ténylegesen befogadtak.A lengyelek adnak is nekik valamit, szemben a magyarokkal, akik szinte semmit.
Ennek ellenére Orbán mindenkinél magasabb összegű uniós támogatást kér az ukrán menekültekre hivatkozva, amivel megpróbálja csökkenteni a veszteséget, amit a jogállamisági problémák miatt kiesett uniós pénz hiánya okoz.