Ma-márítéletet-Schadl–Völnerügyben

Ma-már ítéletet-Schadl–Völnerügyben

 

 

 

Schadl–Völner-ügy tárgyalása

 

 

 

A Schadl–Völner-ügy tárgyalása február 17-én kezdődött: a végrehajtói kar elnöke és a volt igazságügyi államtitkár is ártatlannak vallotta magát az előkészítő ülésen.

Az egyik legnagyobb visszhangot kiváltó hazai korrupciós történetben, a Schadl–Völner-ügyben februárban tartották meg az előkészítő ülést, a mai napon pedig ítéletet hirdetnek a Fővárosi Törvényszéken annak a tíz vádlottnak ügyében, akik már beismerték a bűnösségüket.

 

Többségük várhatóan felfüggesztett börtönbüntetést kap majd. Schadl György, a végrehajtói kar volt elnöke és Völner Pál egykori államtitkár tagadja a bűnösségét, viszont ma nem is kell megjelenniük a bíróságon. Schadl és a harmadrendű vádlott továbbra is előzetesben van.

 

Ismert, hogy az ügyészség az alábbiakat állapította meg: a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnöke, Schadl György 2018 májusát megelőzően korrupciós kapcsolatot alakított ki Völner Pállal, az Igazságügyi Minisztérium akkori parlamenti államtitkárával. Schadl György jogtalan előnyként rendszeresen készpénzt adott a politikusnak – 2021 júliusáig összesen legalább 83 millió forintot –, hogy az az államtitkári és miniszterhelyettesi pozíciójából eredő befolyását felhasználja az elnök érdekeinek megfelelően.
Azért többek között, hogy azokat a jelölteket nevezzék ki önálló bírósági végrehajtónak, akik vállalták, hogy az irodájuk működéséből az őket illető osztalékot részben vagy teljes egészében odaadják Schadl Györgynek. Az ügyészség Schadlra 10 év, míg Völner Pálra 8 év börtönbüntetést kért, továbbá 200, illetve 25 millió forint megfizetését. Az utóbbi szabadlábon védekezhet, míg Schadl és a harmadrendű vádlott, R. Róbert le van tartóztatva.
Az előkészítő ülés – mint a is beszámolt róla – nem múlt el balhé nélkül.
Völner Pált a harmadik napon a Fővárosi Törvényszék épülete előtt kisebb tüntetés fogadta: Jakab Péter, a párbeszédes Jámbor András és momentumos politikusok várták őt. A demonstrálók Varga Judit igazságügyi miniszter és Rogán Antal kabinetminiszter képeivel ellátott szórólapokat osztogattak az embereknek. Az ellenzéki politikusok kisebb összetűzésbe kerültek a bíróság biztonsági őrével, aki letépte a falra ragasztott szórólapokat, majd a kukába dobta azokat.

Ezt a szórólapot osztogatták a bíróság előtt Jakab Péterék / Fotó: Czerkl Zoltán

 

 

 

 

 

 

 

 

Ezt a szórólapot osztogatták a bíróság előtt Jakab Péterék.

Később a Fővárosi Törvényszék folyosóján Jakab Péter bilincset tett Völner Pál nyakába.

Jakab Péter készült az akcióra / Fotó: Czerkl Gábor

Jakab Péter készült az akcióra.

Völner Pál, aki az ügy másodrendű vádlottja, tagadta, hogy bárkinek jogtalan előnyt szerzett volna. A végrehajtói kar elnökével csak egyeztetéseket folytatott, hivatali hatáskörével soha nem élt vissza.

 

 

 

 

 

A nyomozás során tett részletes vallomását továbbra is fenntartja. Hozzátette: szerinte az ügyészség több dologgal korlátozta a védekezését. Schadl György pedig azt mondta Tóth Erzsébet bírónőnek, hogy érti, mivel vádolja az ügyészség, de azt meg nem értheti. Megjegyezte azt is, hogy szerinte a lehallgatott telefonbeszélgetések ki vannak véve a kontextusból.

 

A Schadl–Völner-ügyhöz kapcsolódóan több nyomozást is folyik, de még a tanúkihallgatásig sem jutottak el ezekben. A 24hu pedig arról írt, hogy a bűnösségükről valló végrehajtók pénzügyi beszámolóik alapján összesen kétmilliárd forintnál is nagyobb profitra tettek szert, vagyis több mint kétszer annyira, mint amennyit a vádak szerint Schadlnak fizettek, ám nem látszik pontosan, hova lett a pénz. Majd április végén bejelentették, hogy lemondott Schadl György és a végrehajtói kar teljes elnöksége

 

 

 

 

error: Content is protected !!