A koronavírus-járvány minden ország egészségügyi rendszerét megviselte, azonban Magyarország a rossz döntéseknek köszönhetően, az átlagnál rosszabbul teljesített.
Az ATV Start című műsorának egyik vendége volt Kunetz Zsombor egészségügyi elemző, aki arról beszélt, hogy néhány kivételtől eltekintve,
Európában a koronavírus-járvány miatt nem állt le az országos egészségügyi ellátás,
Magyarországon viszont majdnem lenullázta azt a kormány járványintézkedése!
Szerinte az elhibázott döntések közé tartozik például, hogy a háziorvosok “oltóközpontot játszottak”, a szakrendelők dolgozóinak szintén oltást kellett végezniük, illetve egy részük kórházakba volt kivezényelve, a kórházak dolgozói pedig más intézményekbe lettek szétosztva.
Kunetz kifejtette, hogy a kórházakban egyszerre összesen 11-12 ezer covid-fertőzöttet ápoltak, miközben az ország aktív kórházi ágyainak száma eléri az 56 ezret.
Az nem normális, hogy egy tízezres plusz terhelés szinte teljesen kiüti az
ország egész ellátátát
– véli a szakértő, aki szerint a kormánynak három óriási “ősbűne” volt a járványkezelésben:
-
A szakértők egybehangzó ajánlása ellenére, se az első hullám idején, se utána, nem történt megfelelő számú tesztelés az országban.
-
Tavaly nyáron a kormány nem végzett semmiféle felkészülést az egészségügyi ellátórendszerben.
-
Valamint, hogy Kásler Miklós emberierőforrás-miniszter “egy mozdulattal döntötte be a mentőszolgálatot és a kórházi ellátást” azzal, hogy a covid-betegek kezelését a kijelölt megyei kórházból áttette más kórházakba.
Kunetz hozzátette: tisztában van vele, hogy egyetlen nyár alatt nem lehetett volna “előállítani” megfelelő számú ápolót és orvost, de racionális és szakmailag megalapozott lépésekkel, sokkal jobban csökkenteni lehetett volna az ellátórendszer terhelését, amivel az ellátásból kieső betegek száma is csökkent volna.
Az egészségügyi szakértő a műsorban arról is beszélt, hogy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adatai szerint,
közel félmillió ember nem kapta meg tavaly a szükséges egészségügyi ellátást!
Az egyik legbeszédesebb adat szerinte, hogy 40 százalékkel csökkent a szívtranszplantációk száma, pedig ez egy olyan létszükségletű beavatkozás, amit nem szabad halogatni.