Karácsony ünnepe – Karácsony első napja

Karácsony első napja december 25 – Jézus születése

 

 

Karácsony első napja
December 25

Karácsony a keresztény világ egyik legnagyobb ünnepe.
Ekkor született Isten fia, Jézus Krisztus Betlehemben, akinek édesanyja,
Szűz Mária szeplőtelen fogantatással vált az Úr fiának anyjává.

A karácsony ünnepe az évek során összeforrt a karácsonyfa állítás és az ajándékozás
hagyományával, emellett számtalan egyházi és civil rendezvénnyel, szerepjátékokkal
ünnepeljük a Kis Jézus születését.

Miért éppen december 25-én van karácsony?

Megbízható történelmi források nem írják le Jézus születésének pontos dátumát. Lukács evangéliumából annyit tudunk meg, hogy Jézus születése a négy évszakból bármelyikben történhetett, kivéve télen. Palesztinában ugyanis április hónaptól novemberig voltak a pásztorok a mezőn. Ennél többet az evangéliumokból nem tudunk.

Hogy lesz ebből december 25-e

A 325-ös nicaeai zsinaton több korábbi tant is elutasítottak. Többek között elítélték azt a tant, hogy Jézus születésekor nem maga Isten lett emberré, és azt is, hogy Jézust csak a kereszteléskor adoptálta Isten. Ennek következtében a konkrét dátumtól függetlenül fontossá vált, hogy különváljon a születés és a keresztelés ünnepe.

Ezt követően jelent meg az a gondolata, hogy a születésünnepet az epifániától elkülönülve tartsák meg. A 4. század elejére jutott el az ősi epifániaünnep Keletről Nyugatra, Rómába is. Történelmi forrásokból annyit tudunk, hogy 336-ban december 25-én ünnepelték Krisztus születése napját, sőt már előtte Nagy Konstantin idejében is.

A dátum megjelölésében fontos szerepe lehetett annak, hogy a pogányoknak különlegesen fontos ünnep volt a december 25. Ekkor tartották a Napisten ünnepét, és tudjuk azt is, hogy Nagy Konstantin császár tudatosan törekedett arra, hogy a Nap-kultusz és a Krisztus-kultusz összekapcsolódjon.

Augusztinusztól és Leó pápától is vannak utalások arra, hogy felszólítják a népet: ne a Nap születését ünnepeljék, hanem Krisztusét december 25-én. A forrásokból tehát következtetni lehet arra, hogy az egyház ismerte ennek a napnak a pogány jelentőségét.

Nagy Konstantin saját maga sem adta fel teljesen pogány szokásait, és nincsenek források arra vonatkozóan sem, hogy harcolt volna a pogányság ellen. Inkább arra lehet következtetni, hogy a pogányságot megreformálni akarta, ezért bizonyos pogány szokásokat betiltott ugyan – a jóslás gyakorlását és a privát áldozati kultuszt például – de a szorgalmazta a Nap-kultuszt.

Manapság december 25-én ünneplik a karácsonyt a római katolikus, a protestáns egyházakban, konstantinápolyi, alexandriai, romániai, ciprusi, görögországi, finnországi ortodox egyházak.

Más országok a január 6. a jeruzsálemi, oroszországi, szerbiai, ortodox egyházak.

Forrás: Oscar Cullmann: A karácsony ünnepének kialakulása és a karácsonyfa eredete, Budapesti Református Theológiai Akadémia Bibliai és Judaisztikai Kutatócsoportjának kiadványa, Budapest, 1992.

 

Jézus születésének története>

Karácsonyi külföldi sláger dalok I. Boldog karácsonyi ünnepeket karácsonyi dalok>
Karácsonyi külföldi sláger dalok II. >  Karácsony ünnepi dalok videók és képek>
Karácsonyi magyar dalok >  Magyar karácsonyi dalok >

Karácsony első napja december 25 - Jézus születése

Karácsony 2022, 2023 és 2024

A karácsonyt kettő vagy három munkaszüneti nappal ünneplik Magyarországon. Azonban számos szokás kötődik az adventi időszakhoz.

Év Dátum Nap Munkaszüneti
2022 december 25. vasárnap Karácsony
december 26. hétfő Karácsony másnapja
2023 december 25. hétfő Karácsony
december 26. kedd Karácsony másnapja
2024 december 25. szerda Karácsony
december 26. csütörtök Karácsony másnapja
2025 december 25. csütörtök Karácsony
december 26. péntek Karácsony másnapja
2026 december 25. péntek Karácsony
december 26. szombat Karácsony másnapja

 

 

 

error: Content is protected !!