Az egészségügyi szakdolgozók közalkalmazotti jogviszonyának visszaállításáért demonstráltak szombaton a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) szervezésében Budapesten, a Hősök terén.
A megmozduláson Kásler Miklós szakminiszter lemondását követelték.
A demonstrálók állítják: a Covid idején rosszabodott a helyzetük. A méltánytalanságok és az új szolgálati jogviszony miatt is tüntetnek, hiszen az ápolók és a szakdolgozók nem kaptak jelentős béremelést, így tovább nőtt az orvosok és a velük dolgozó ápolók közötti bérszakadék.
Balogh László, a kamara elnöke azt mondta, a kormány “arcul csapta” őket a márciusban életbe lépő új egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvénnyel. A kamara “az első perctől kezdve” azt képviseli, hogy rájuk ne vonatkozzon ez a szabályozás.
Kitért arra, hogy a törvény előkészítése során a szakdolgozók álláspontját, javaslatait
nem fogadták el, nem volt érdemi egyeztetés a joganyagról, amelyben – álláspontja szerint
-“súlyos ellentmondásokat és méltánytalanságokat észleltek”.
„Míg az orvosok bére a helyére került, a szakdolgozók bére nem változott. Pedig 6-7 éve sok mindent ígértek, például korszerű védőruhákat. Javaslom, gyorsítsák meg a stadionépítést, hogy gyorsabban megkaphassuk a védőruhákat.
A mi béremelési javaslatunkat eltörölték, valószínűleg azért, mert önálló gondolkodásra képtelen rabszolgáknak tartanak bennünket.
Nekünk nem jár cafeteria, nincs Szép kártyánk, még az úgynevezett jubileumi díjat is elvették tőlünk.” Irinyi Tamás szerint a szolgálati jogviszony miatt a kollégák 70 százaléka kiégett, 50 százaléka súlyos lelki krízisben van.„Mi is betegek vagyunk! Lesz, aki meggyógyítja az egészségügy szolgáit, vagy hagynak meghalni bennünket?”
Balogh Zoltán kiemelte: a koronavírus-járvány alatt életbe léptetett szabályozás miatt mintegy négyezer egészségügyi dolgozó, köztük háromezer szakdolgozó nem írta alá új szerződését.