Így ismerje fel időben az arcüreggyulladást

Nem csak a nátha állhat a visszatérő arcüreggyulladás mögött! A téli hónapokban gyakori panasz az arc egyik, vagy mindkét oldalán jelentkező fájdalommal járó arcüreggyulladás.

Kiváltó oka az esetek többségében valamilyen felső-légúti fertőzés, ám visszatérő panaszok esetén érdemes felderíteni a krónikus arcüreggyulladás egyéb lehetséges okait – például orrsövény ferdülés, orrpolip, allergia, fogászati probléma – is.

Az orrmelléküregek elhelyezkedése

Az arccsontokban lévő, nyálkahártyával fedett üregek egyfajta rezonancia-, vagy más néven rezgésterek, a hangszín kialakításában is szerepük van. Négyféle orrmelléküreget különböztetünk meg: három páros és egy páratlan. Az arcüregek, az orr két oldalán, a szemek közötti területen a rostasejtek, a homloküregek és felettük a páratlan iküreg.

Arcüreggyulladás: a fájdalom helye sokat elárul

Az orrmelléküreg-gyulladásokra egyaránt jellemző az érintett területen jelentkező fájdalom, nyomásérzékenység, orrfolyás, orrdugulás, gyerekeknél gyakran jelentkezik egyidejűleg kötőhártya-gyulladás is – sorolja a betegség jellegzetes tüneteit dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa. A köznapi nyelvben arcüreggyulladásként ismert betegség az arc, szemek alatti részének fájdalmával jár, mely gyakran a fogsorba is kisugárzik. Homloküreg gyulladás esetén a homlok mellső fala, illetve a szemüreg teteje fájdalmas. Rostasejt gyulladása az orrgyök és a szemzugokterületén, az iküreg gyulladása pedig a koponya középpontján és a fejtetőn okozhat fájdalmat.

Náthától az arcüreggyulladásig

Dr. Holpert Valéria elmondta, hogy mivel az orrmelléküregek szerves részei a felső légutaknak, ezért a felső légúti gyulladásokat – nátha, garatgyulladás, torokgyulladás, mandulagyulladás – gyakran kíséri az orrmelléküregek érintettsége is. Ha a felsorolt betegségek következtében kialakult gyulladás miatt a melléküregek kivezető nyílása elzáródik, a melléküreget kibélelő nyálkahártya megduzzad, az üreg szellőzése gátolttá válik. A váladék ezáltal nem tud kiürülni, és a felgyülemlett nyálkában baktériumok szaporodnak el.

A melléküregben fokozatosan gennygyülem keletkezik, majd a feszülés miatt fájdalom jelentkezik.Az akut arcüreggyulladás során nyálkahártya lohasztó orrcseppekkel fontos a légutak szabaddá tétele, a felgyülemlett váladék csak így tud kiürülni. Kiegészítésként adható fájdalomcsillapító, lázcsillapító, nyákoldó, szükség estén antibiotikum. Segíthet a rendszeres sóoldatos orröblítés is.

Mi okozhat visszatérő arcüreggyulladást?

Ha az arcüreggyulladás időről-időre kiújul, akkor a fertőzések mellett más lehetséges kiváltó tényezőket is figyelembe kell venni. Endoszkópos betekintéssel, valamint melléküreg CT vizsgálattal képet kaphatunk közvetve az orrmelléküregek állapotáról. A vizsgálatok segíthetnek felderíteni, hogy van-e például orrsövényferdülés, amely a gátolt orrlégzés miatt szintén szerepet játszhat a betegség ismételt megjelenésében.A nyálkahártya krónikus duzzanatát okozhatja például egy fel nem ismert légúti allergia, melynek kezelése nélkül az arcüreggyulladást sem tudjuk végleg megszüntetni.Gyakori panasz az orrpolip, amely bizonyos esetekben műtéttel is kezelendő.

A polip egy olyan akadályt képez az orrban, ami szintén gátolja a szabad légáramlást, beszűkíti a középső orrjáratot, ezáltal növeli a betegség megjelenésének kockázatát. Előfordulhat, hogy fogászati probléma, a foggyökerek krónikus gyulladásának szövődményeként jelentkezik a visszatérő arcüreggyulladás.

A visszatérő arcüreggyulladás tehát sok esetben csak tünet, valamilyen mögöttes probléma, gyulladás következménye. Feleslegesen szedett gyógyszerek, orrcseppek és a betegséggel járó rossz közérzet, fájdalom helyett, visszatérő panaszok esetén mindenképp javasolt a fül-orr-gégészeti kivizsgálás!



Arcüreggyulladás kezelése: otthoni praktikák, természetes gyógymódok

Arcüreggyulladás kezelése: otthoni praktikák, természetes gyógymódok

Az arc- és homloküreg-gyulladás rendkívül kellemetlen, fájdalmas betegség, és a legtöbb esetben vírusos eredetű, vagyis a tünetek csökkentésén kívül nem igazán tudjuk gyógyszerrel kezelni. Milyen egyszerű, házi módszerekkel tehetjük elviselhetőbbé a gyógyulás napjait?

Az arc- és homloküreg-gyulladás meglehetősen gyakori betegség, melyet a legtöbb esetben vírusos eredetű fertőzés okoz, és sokszor nátha, megfázás után, annak szövődményeként alakul ki. A vírus okozta betegség ellen nem használnak az antibiotikumok, ilyen típusú gyógyszerek szedése felesleges (sőt kifejezetten káros is lehet). Az arc- és homloküreg-gyulladással küzdő betegeknél a legtöbbször éppen ezért a kellemetlen tünetek enyhítése a cél, így ugyanis elviselhetőbbek lesznek a gyógyulás napjai.Természetesen előfordulhat az is, hogy baktériumok, gombák vagy éppen allergiás reakció okozza a betegséget, ezek megfelelő kezeléséhez azonban orvosi vizsgálatra és a szakember által javasolt terápiára van szükség. Az egyszerű, otthoni gyógymódok azonban ezekben az esetekben is enyhíthetik a tüneteket, sőt akár a gyógyulást is gyorsíthatják!


Arc- és homloküreg-gyulladás ellen: Gőz és forró fürdő

Nagyon fontos a légutak kellően “nedvesen” tartása, ez ugyanis nyugtatja az irritált nyálkahártyát. Igen hatásos lehet például a gőzölés vagy a forró fürdő, mert a gőz segít feloldani a letapadt váladékot, így attól könnyebben szabadulhatunk meg (a beszáradt váladékot nemcsak sokkal nehezebb eltávolítani, de erősen irritálhatja is a nyálkahártyát, sőt akár sebesedést, vérzést is okozhat, például a gyermekeknél, akik hajlamosak az orrpiszkálásra).

A gőzöléshez használt forró vízhez néhány csepp illóolajat is rakhatunk – pl. eukaliptuszt vagy borsmentát –, ez is segít a légutak tisztításában, így levegőt is könnyebben kapunk. A légutak nyálkahártyájának nedvesen tartásában segítségünkre lehet a párásító berendezés is, ezt különösen éjjel érdemes alkalmazni.

Fokozza a váladéktermelődést, így a légutak “kitisztítását” a fűszeres, csípős ételek fogyasztása is, ezért (ha bírjuk) érdemes ezeket előnyben részesíteni a felső légúti fertőzések idején. Különösen jó hatású lehet, ha levest készítünk csípősebb fűszerekkel, ezzel ugyanis a szervezetünk számára nélkülözhetetlen folyadék pótlásához is hozzájárulhatunk. Ízesíthetjük az ételeket például cayenne-i borssal vagy csípős paprikával.

A meleg enyhíti az arc- és homloküreg-gyulladás okozta fájdalmakat

Az arc- és homloküreg-gyulladás egyik jellegzetes tünete az arc fájdalma, mely bizonyos testhelyzetekben (pl. ha előrehajolunk), illetve érintésre fokozódik. A meleg borogatás enyhítheti a fájdalmakat, emellett pedig a felgyülemlett váladék oldódását is segíthetik. Óvatosan melegítsünk fel egy kisebb törülközőt (vagy mártsuk a törülközőt forró vízbe és alaposan csavarjuk ki), majd tegyük ezt az érintett területre, míg ki nem hűl. Naponta többször is megismételhetjük a borogatást!

Fontos az is, hogy eleget pihenjünk, tartózkodjunk a megerőltetéstől – lehetőleg ne dolgozzunk a gyógyulás napjai alatt. Azonban az arc- és homloküreg-gyulladás egyik gyakori tünete akadályozhatja a pihenést, ugyanis a gyulladással összefüggő fájdalom sokszor erősebbé válhat, ha lefekszünk. Éppen ezért próbáljuk meg párnákkal felpolcolni, megemelni a fejünket. Ez enyhítheti a fájdalmakat, kellemetlenségeket.

Fontos, hogy mit eszünk, ha arc- és homloküreg-gyulladásban szenvedünk?

Arc- és homloküreg-gyulladás idején (mint más felső légúti vagy fertőző betegségeknél) az egyik leglényegesebb “szabály”, hogy elegendő folyadékot fogyasszunk: igyunk sok folyadékot, vizet vagy teát, készítsünk tápláló leveseket magunknak.

A koffeintartalmú és alkoholos italokat inkább kerüljük, mert ezek dehidratálhatják a szervezetünket. Bizonyos ételek, élelmiszerek (pl. a tejtermékek, az olajban sült fogások, a cukros, finomított szénhidrátokban gazdag ételek) fokozhatják a váladéktermelődést, érdemes ezekkel óvatosan bánni, kikísérletezni, hogy miként hatnak ezek a szervezetünkre.

Forrás: EgészségKalauz
error: Content is protected !!