Több pontos indoklást tartalmazó levelet küldött a miniszterelnöknek a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ), miért rossz a fakitermelés liberalizálása.
Anélkül is lehetett volna növelni a fakitermelést, hogy a védett erdőket prédává tették volna, és amúgy is alkotmányellenes az egész
Talán erdészeket is kellett volna kérdezni.
Schmidt Jenő – aki egyben a Somogy megyei Tab település fideszes polgármestere is – ebben a rendelet visszavonását kezdeményezi, az alábbi okok miatt:
- a rendelet alapján kitermelt fa nem alkalmas annak nedvességtartalma miatt a 2022. október – 2023. április közötti fűtési időszakban tűzifakénti felhasználásra, a nedves fa elégtelenül és alacsony hatásfokkal ég, ami tönkreteszi a kályhákat és a kazánokat;
- a lépés veszélyezteti a védett hazai erdőket és az élővilágot;
- évtizedekkel hátráltathatja Magyarország védekezését a klímaváltozással szemben;
- védett erdőkben nem engedhető meg a tarvágás;
- ellentétes az Alkotmánybíróság egy korábbi határozatával.
„Bízunk abban, hogy a Kormány a Rendelet alkalmazásának fenti, negatív hatásait mérlegelve felülvizsgálja korábbi döntését, ezzel is biztosítva a fenntarthatóságot, a környezeti értékek megóvását, valamint gyerekeink, unokáink, a jövő nemzedékek egészséges környezethez való jogát” – zárul a levél.
Nem Schmidt Jenő az egyedüli fideszes polgármester, aki tiltakozik a fakitermelés fokozását lehetővé tevő döntés ellen. Mint lapunk is megírta, Székesfehérvár kormánypárti vezetője, nyomatékosította, a város tulajdonában álló erdők kivágása nem kerülhet szóba.
“Orbán Balázs szerint a baloldali álhírekkel ellentétben szó sincs a magyar erdők kivágásáról”
A Facebookon csatázott egymással az LMP-s Ungár Péter és a miniszterelnök politikai igazgatója.
Székesfehérvár fideszes polgármestere nem hagyja, hogy kivágják a város erdőit
„A város tulajdonában álló erdők kivágása nem kerülhet szóba. Egy évtizede dolgozunk közösen azért, hogy az erre alkalmas területeket fásítsuk, erdőket telepítsünk és ezzel kialakítsuk Fehérvár tüdejét, ami ellensúlyozza a gazdaságunk által okozott környezet terhelést” – írta.
„A város tulajdonában álló erdők kivágása nem kerülhet szóba. Egy évtizede dolgozunk közösen azért, hogy az erre alkalmas területeket fásítsuk, erdőket telepítsünk és ezzel kialakítsuk Fehérvár tüdejét, ami ellensúlyozza a gazdaságunk által okozott környezet terhelést” – tette hozzá.