Az európai bevándorlók vitték a fehér fűzfát Észak-Amerikába,
ahol azonban a helyi törzsek már használták az ott őshonos fűzfaféléket fájdalom- és lázcsillapításra.
Fehérfűzfa-kéregben az aszpirin hatóanyaga a szalicil található a
fejfájás fájdalom csillapítás hatóanyaga.
A fehérfűzfa-kérget a fehér fűzfáról hántják le, amely akár 25 m magasra is megnőhet Jótékony hatását Kínában már több ezer éve kihasználják. Nyugaton azonban a XVIII. századig nem ismerték fel a gyógynövény fájdalom- és lázcsillapító hatását.
1828-ban német és francia tudósok izolálták a növény aktív hatóanyagát, a szaIiciIt. Tíz évvel később pedig európai kémikusok előállították belőle a szalicilsavat, az aszpirinnel rokon vegyületet. Az aszpirint vagy acetil-szalicilt később előállították egy másik, szintén szaIiciIt tartalmazó gyógynövényből, a gyöngyvesszőből is. A XlX. század végére a Bayer cég kezdte meg az aszpirin tömeges gyártását, amelyet úgy dobtak piacra, mint egy új fájdalomcsillapítót; ez biztonságosabb volt, kevesebb mellékhatással, mint az addig használt kúszó fajdbogyó (Gaultheria procumbens) és a fekete nyírfaolaj.
Általánosan javallt:
- heveny és idült fájdalmak (hát-, nyak-, fejfájás és izomfájdalom) enyhítésére.
- ízületi gyulladás csökkentésére.
- lázcsillapításra
A fehér fűzfa kérgét több ezer éve használják gyulladáscsökkentésre, valamint láz és fejfájás csillapítására, mert napjaink legnépszerűbb fájdalomcsillapítójához, az aszpirinhez hasonló szalicil egyik természetes forrása. A szalicil a szervezetben szalicilsavvá alakul át, amely csökkenti a fájdalmat, a lázat és a gyulladásokat. Bár ez a gyógynövény lassabban hat, mint az aszpirin, a hatása tovább tart és kevesebb a káros mellékhatása is. Ami a legfontosabb: nem okoz gyomorvérzést, ami az aszpirin egyik legsúlyosabb és leggyakoribb mellékhatása.
A fehér fűz minden része tartalmaz szaliciIt, de a szalicil legmagasabb koncentrációban a fa kérgében van jelen. A fakérget kora tavasszal hántják a két-, maximum ötéves fa törzsérőL Orvosi célokra a Sa/ix alba, a fehér fűzfa használata a leggyakoribb, de a füzek más fajtái (Salix fragilis, Salix purpurea és Salix daphnoidesl is szalicilban gazdagok. Ezeket gyakran csak fűzfakéreg gyűjtőnév alatt találhatjuk a bioélelmiszereket árusító boltokban. A fehérfűzfa-kéreg hatásosan enyhíti a fejfájást és a heveny izomfájdalmat, de más idült fájdalmak (hát- és nyakfájás) kezelésére is alkalmas.
Ízületi gyulladás esetén, különösen, ha az a hátban, a térdben vagy a csípőben jelentkezik, csökkenti a gyulladást és a duzzanatot, javítja az ízületek mozgását. Ráadásul a menstruációs görcsöket is enyhíti, mert a szalicil megakadályozza az egyik prosztaglandin (hormonszerű vegyület) gyulladást és fájdalmat okozó termelődését. Az aszpirinhez hasonlóan a fehérfűzfa-kéreg is alkalmas lázcsillapításra.
Fűzfa-kéreg kiszerelés: kapszula, tabletta, tinktúra,por, szárított kéreg/tea
Fűzfa-kéreg felhasználása:
A fehérfűzfa-kéreg hosszú távú használata teljesen biztonságos. Kesernyés, fanyar íze miatt tabletta formájában a legjobb bevenni. Ne szedje aszpirinnel együtt, mert fokozza annak mellékhatásait.
Ne adja a fehérfűzfa-kérget tizenhat év alatti gyereknek. Az aszpirin fiatalkorban előidézheti a Reye-szindróma kialakulását, ami az agyat és a májat érintő, gyakran halálos kimenetelű betegség. A fehérfűzfa-kéregben található szalicil valószínűleg nem okoz ilyen problémát, mert másféleképpen bomlik le, mint az aszpirinben található szalicil. A két fájdalomcsillapító hasonlósága miatt mégis fennáll a veszélye, hogy a fehérfűzfa-kéreg is előidézheti ezt a betegséget. Az aszpirin és a fehérfűzfakéreg helyett ezért inkább paracetamolt tartalmazó fájdalomcsillapítót adjon gyermekének.
- Tabletta-kapszula: Szedjen naponta háromszor egy-két tablettát, vagy amennyi a láz, a fájdalom és a gyulladás csökkentéséhez szükséges.Keresse a 15% szalicilt tartalmazó készítményeket, ezek 60-120 mg szalicilt tartalmaznak egynapi adagban. Az engedélyezett termékek kaphatók tinktúra és por alakjában is. A fehérfűzfa-kéregből készült tea nem olyan hatékony, mert kevesebb szalicilt tartalmaz.
- Tea: Bár a fehérfűzfa-kéregből készült tea alkalmas lehet fájdalomcsillapításra de nem olyan hatékony, mert kevesebb szalicilt tartalmaz (max.1%) ezért valószínűleg több liter teát kellene meginnia ahhoz, hogy hatásos adaghoz jusson.
Fűzfa-kéreg mellékhatásai:
Ajánlott adagok használata esetén ennek a gyógynövénynek ritkán vannak káros mellékhatásai, de a nagyobb adagok gyomorpanaszokat, émelygést és fülcsengést okozhatnak. lIyenkor csökkentse az adagot vagy hagyja abba a készítmény szedését. Ha a mellékhatások nem szűnnek meg, forduljon orvoshoz.
Fűzfa-kéregről figyelmeztetés:
Akinek nem javasolt az aszpirin szedése, az tartózkodjon a fehérfűzfa-kéreg használatától is. Ez azokra vonatkozik, akik aszpirinre érzékenyek, gyomorfekélyben vagy egyéb emésztőszervi betegségben szenvednek. Gyerekek és tinédzserek ne szedjék. A várandós és szoptató nők konzultáljanak orvosukkal a fehér fűzfakéreg szedésévei kapcsolatban, mert náluk még nem bizonyított a gyógynövény biztonságos használata.
Amennyiben a fehérfűzfa-kéreg nem használ, próbáljon meg olyan fájdalomcsillapító hatású gyógynövényeket is, mint a gyöngylegyezőfű, őszi margitvirág, gyömbér, ipéfa vagy a kurkuma.
Újabb vizsgálati eredmények szerint a fehérfűzfa-kéreg használata meglehetősen biztonságos. Régóta tartó ízületi gyulladásban szenvedő 41 betegnek két hónapon keresztül fehérfűzfa-kérget adtak, és közülük csak három betegnél jelentkeztek enyhébb mellékhatások (fejfájás, gyomorbántalmak).
II. FEHÉR FŰZFAKÉREG SZALICILSAV GYÓGYÍTÓ HATÁSA
A fehér fűzfa kérgének gyógyító erejével már nagyon régen tisztában vannak, s alkalmazták is gyulladáscsökkentésre, láz és fejfájás csillapítására, valamint a köszvénytől az ételmérgezésig a legkülönfélébb betegségek gyógyítására. Esetenként a fűzfalevelekkel is gyógyítottak, például bélgörcs és más panaszok esetében, mivel emésztőjavító hatása is van. A fűzfakéregből készített kenőcs helyileg, vágott vagy égett sebek kezelésére használatos.
A FŰZFAKÉREG TITKA, A SZALICIL
A gyógynövény titka abban rejlik, hogy nagyon hasonlít az egyik legnépszerűbb fájdalomcsillapítóhoz, az aszpirinhez, ugyanis ahhoz hasonlóan a szalicil egyik természetes forrása.
A szalicil a szervezetben szalicilsavvá alakul át, amely csökkenti a fájdalmat, a gyulladásokat és lázcsillapító hatással bír. A fehér fűz ugyan lassabban fejtik ki hatását, mint az aszpirin, de hatása tovább tart és kevesebb a mellékhatása is. Ez pedig azért is nagyon fontos, mert az aszpirin legsúlyosabb és leggyakoribb mellékhatása a gyomorvérzés.
- A gyógynövény minden része tartalmaz szalicilt, de legnagyobb koncentrációban a fa kérgében található. A fakérget kora tavasszal hántják a két-, maximum ötéves fa törzséről. Orvosi célokra a Salix alba, a fehér fűzfa használata a leggyakoribb, de a fűzfafélék más fajtái is gazdag szaliciltartalommal rendelkeznek.
- Vizsgálatok mutatták ki, hogy az aszpirin a koffeinnel vagy az effedrinnel egymásra hatva termogén (azaz kalóriaégető, így a testhőmérsékletet emelő) vegyület, ezért bizonyos fogyasztókészítményekhez fűzfakérget is hozzáadnak.
- A fehér fűzfakéreg hatásosan enyhíti a fejfájást, lelki feszültséget és a heveny izomfájdalmat, de más idült fájdalmak kezelésére is alkalmas, például hátfájás, nyakfájás.
- Igen hatékony ízületi gyulladások esetén is, különösen, ha az a hátban, a térdben vagy a csípőben jelentkezik. Csökkenti a gyulladást és a duzzanatot, javítja az ízületek mozgását.
- Azt tartják róla, hogy hasznos a nyáktömlőgyulladás, a reuma, az idegfájdalmak és sok más szövetgyulladással járó betegség megelőzésében vagy kezelésében.
- Ezenkívül enyhíti a menstruációs görcsöket is, mivel a szalicil megakadályozza az egyik prosztaglandin – egy hormonszerű vegyület-gyulladást és fájdalmat okozó termelődését.
- A fehér fűzfakéreg hosszú távú használata teljesen biztonságos. Kesernyés íze miatt kapszula formájában a legjobb bevenni. Aszpirinnel együtt ne használd, mert fokozza annak mellékhatásait!
FONTOS TUDNIVALÓ A FŰZFAKÉREGRŐL!
Az aszpirin fiatalkorban előidézheti a Reye-szindróma kialakulását, ami az agyat és a májat érinti, s olykor halálos kimenetelű betegség. A fehér fűzfakéregben található szalicil valószínűleg nem okoz ilyen problémát, mert másféleképpen bomlik le, mint az aszpirinben található szalicil.
A két fájdalomcsillapító hasonlósága miatt mégis fennáll a veszélye, hogy a fehér fűzfakéreg is előidézheti ezt a betegséget, ezért a fehér fűzfakérget tizenhat év alatti gyermek nem használhatja! Gyermekeknek ilyenkor az aszpirin és a fehér fűzfakéreg helyett inkább paracetamolt tartalmazó fájdalomcsillapítót javasolnak.
A modern kutatás alátámasztotta a fűzfakéreg hagyományos használatait, ez azonban nem jelenti azt, hogy aszpirin helyett jobb a fűzfakéreg. A fűzfakéreg – a többi gyógynövény készítményhez hasonlóan – aktív hatóanyag tartalma változó, attól függően, mikor és hogyan takarították be, tárolták és dolgozták fel a növényt.
Mivel az aszpirin széles körben elérhető, és szabványosított gyógyszer, ha hosszabb ideig szükség van szedésére, mindig ezt kell választani a fűzfakéreg helyett. Eseti alkalmazásokban, fejfájás vagy egyéb fájdalmak csillapítására a fűzfakéreg hatásosnak és biztonságosnak mondható.
III. Tényleg csodaszer az aszpirin?
Az aszpirin köztudattan jó fájdalom- és lázcsillapító, továbbá számos betegség – beleértve a szívrohamot, a stroke-ot és a rákok – kockázatának csökkentésével is kapcsolatba hozták.
Az aszpirin tényleg csodaszer?
Az aszpirin a leggyakrabban használt gyógyszer az egész világon
Az aszpirin és a szív egészsége
Számos más tanulmány is jelezte a gyógyszer véralvadásgátló tulajdonságát, amelynek alapján komoly tudományos szervezetek tettek ajánlásokat, hogy azok az emberek, akinél nagy a szívroham vagy stroke kockázata, részesüljenek Aszpirin-terápiában.
Az aszpirin és a rák kapcsolata
Jelentős mennyiségű bizonyíték van amellett, hogy az aszpirinnek vannak rákellenes tulajdonságai is. Az amerikai Nemzeti Rákintézet például tavaly azt közölte, hogy az aszpirin napi szedése 20 százalékkal csökkenti a petefészekrák kockázatát, míg egy friss tanulmány szerint az orvosság alacsony dózisú, de hosszú távú használata a bélrák ellen hatásos. Az idei,
Bécsben megrendezett Európai Rákkongresszuson pedig egy olyan tanulmányt mutattak be, amely szerint az aszpirin megduplázhatja a bélrendszeri rákban szenvedő betegek túlélési esélyeit.
Az aszpirin és a terhesség
Más tanulmányok is azt mutatják, hogy az aszpirin rendszeres használata növeli az a fogantatás és a sikeres terhesség esélyét. Az eredmények szerint az aszpirint szedők 17 százalékkal nagyobb valószínűséggel esnek teherbe, és 20 százalékkal nagyobb valószínűséggel ki is hordják a magzatot.
Az aszpirin rendszeres használatáról azonban még e területen sok vita van, mert az esetleges belső vérzés kockázatát az orvosok egy része nagyobbnak tartja, mint a gyógyszer szedéséből fakadó előnyöket. Ez is mutatja, hogy az aszpirin ugyan a legelterjedtebb gyógyszer és egyre több jótékony hatása derül ki, a kockázatok és mellékhatások miatt mégis a legjobb megkérdezni az orvosokat.
Az acetil-szalicilsav (ASS) hasznos mellékhatása
Az acetil-szalicilsav egyik mellékhatása több mint hatvan évig nem tűnt fel, mert senkinek sem okozott problémát:
az ASS megakadályozza, hogy a vörös- és fehérvérsejtek mellett a vérplazmában úszó vérlemezkék, az úgynevezett trombociták az erekben koaguláljanak, tehát késlelteti a véralvadást.
A véralvadás a szervezet fontos védekező mechanizmusa:
sérülés esetén életfontosságú, hogy az ér falán keletkező nyílás gyorsan elzáródjon. Sajnos a véralvadás folyamata akkor is működésbe lép, amikor – bármilyen oknál fogva – az ér belső fala csak csekély sérülést szenved.
A vérzés csillapításában fontos alvadék ilyenkor vérrögként jelenik meg, s elzárhatja az eret. Ha az elzáródás szívkoszorúérben következik be, szívinfarktus lép fel.
Az ASS véralvadást késleltető hatása a fájdalomcsillapító hatással rokon mechanizmuson alapszik.
A vérlemezkék aktiválódásakor – ugyancsak az arachidonsavon keresztül, a ciklooxigenáz enzim segítségével – egy prosztaglandinokkal rokon anyag, tromboxán A2 szabadul fel. Mivel az ASS a ciklooxigenázt bénítja, gátolja a tromboxán A2 szintézisét.
Az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrző Hivatal 1985-ben azt javasolta, hogy minden szívinfarktuson átesett személy szedjen kis adagban rendszeresen acetil-szalicilsavat. 1989-ben hozták nyilvánosságra annak az ötéves vizsgálatnak az eredményét, amelyben 22 000 egészséges férfi orvos vett részt.
Az önkéntes résztvevők kettős vakpróbával minden második nap kis adagban acetil-szalicilsavat, illetve placebót kaptak. Öt év alatt a placebót szedő csoportban 239 szívroham következett be, az acetil-szalicilsavat szedő csoportban csak 139.
Ebből 29, illetve 10 volt halálos kimenetelű, vagyis az érelzáródás kockázatát az ASS szedésével csökkentették.
Forrás: Medicalnewstoday.com, kfki.hu