Katarina Barley szerint Orbán Viktor Vlagyimir Putyin előörse, aki 12 éve rombolja a demokráciát Magyarországon. A Frankfurter Rundschau készített interjút Katarina Barley-val, az Európai Parlament német szociáldemokrata alelnökével egyebek a magyarországi korrupcióról és Orbán Viktor „orosz előőrsként betöltött befolyásáról.”
„Orbán Viktor tizenkét éve rombolja a demokráciát hazájában. Ráadásul égbekiáltó korrupcióról van szó.
Az európai pénzek az ő, valamint családja és barátai zsebébe szivárognak. A kérdés tehát az lenne, hogy miért csak most van ez a lépés” – válaszolta a politikus arra a kérdésre, hogy mi lehet a mögött, hogy Orbán Viktor újraválasztása után jelentette be az Európai Bizottság, hogy csökkentik Magyarország uniós forrásait. Barley azonban rossznak tartja az időzítést, szerinte már régen alkalmazni kellett volna a jogállamisági mechanizmust. Szerinte az, hogy a választás után jelentették be az eljárás megindítását
alátámasztja Orbán narratíváját, miszerint az EU a magyar nép választását bünteti, és persze nem erről van szó. A korrupció ellen lehet fellépni az eszközzel. Ezt fogja megérezni Orbán, aki visszaél az európai pénzekkel, hogy leigázza magának az államot.
„Orbán régóta Vlagyimir Putyin szövetségese, és korábban is nyitott neki ajtókat.” Az esetleges további, Oroszország irányába tett lépésekkel kapcsolatban úgy fogalmazott: Orbánnak már nem kell törődnie senkivel. „Még erősebben megéljük, hogy Orbán Viktor Oroszország előőrse Európában. Úgy gondolom, a poléitikája valóban árthat az EU-nak. Hiszen Oroszország mindenféle információhoz hozzáfér rajta keresztül.”
Lengyelországgal kapcsolatban jelenleg az Európai Bizottság Magyarország és Lengyelország esetében visszatartja a koronavírus helyreállítási alap forrásait, szerinte azonban a szóban forgó 24 milliárd eurót fel fogják szabadítani Lengyelország számára, mert „azt mondják, hogy Lengyelország nagyon nagy dolgokat tesz az ország által befogadott sok ukrán menekülttel kapcsolatban.” Ő azonban másképpen látja a helyzetet: szerinte minden eszközt és pénzt meg kell adni Lengyelországnak, de elkülönítve, kifejezetten a menekültek ellátására.
Ha most a lengyel kormány megkapja a pénzt az újjáépítési alapból – bár az igazságszolgáltatáson érdemben nem változtattak – az lesz az üzenet: megúszhatják. És nagyon messze vagyunk attól, hogy az Európai Bizottság a jogállamiság mechanizmust alkalmazza Lengyelországra.
A beszélgetésben szóba került, hogy veszélyeztetheti-e az Európai Uniót a Lengyelországban és Magyarországon erősödő antidemokratikus irányvonal. Barley szerint már régen ez történik. „Lengyelország és Magyarország nemcsak a jogállamiságot, a demokráciát és mindenekelőtt a hatalmi ágak szétválasztását ássa alá hazájában, hanem legitimnek találja saját, a jogállamiságról szóló értelmezését, és azt az álláspontot képviseli, hogy minden más állam megteheti ugyanezt.
Ennek eredményeként Szlovénia ugyanezt az utat követi. Ez tűzveszélyes. Ha Marine Le Pen győz a franciaországi választásokon, akkor egy dologra biztosan készülhetünk: át fogja venni azt, hogy egy országnak saját értelmezése lehet a jogállamiságról.”