Elkezdődött szombaton délután a budapesti Kossuth téren, a Parlamentnél a pedagógusok és a velük egyetértő szülők, diákok, támogatók „kockásinges” tüntetése. A megmozdulás a tanársztrájk első három napjának lezáró eseménye.
Miért kockásinges találkozó?
A kockás ing 2016 februárjában megjelent és elterjedt szimbólum. A KLIK-et bíráló pedagógusok és szimpatizánsaik jelképe. Ugyanis egy lapinterjúban Klinghammer István akadémikus, korábbi felsőoktatási államtitkár azt találta mondani, hogy az oktatást nem az épület, hanem a tanárok minősége határozza meg – amiben egyébként igaza is van, – de úgy folytatta:
“Ezért vagyok pipa, ha a tévében nézem, hogy borotválatlan, kócos, kockás inges tanári kar grasszál. Tudniillik egy tanár a megjelenésével is példát mutat a gyerekeknek. Legalábbis én így gondolom. De ebben benne van a 75 éves öregúr dohogása.” Erre válaszul kezdtek a tiltakozók is kockás inget hordani.
Született 12 pont, hogy mit kívánnak a pedagógusok. Ezt is felolvasta A Tanár:
- Legyen béke, nemzeti konszenzuson alapuló, hosszútávú oktatási stratégiánk.
- Egyenlő hozzáférés a minőségi oktatáshoz!
- Minden gyerek lehessen olyan, amilyen!
- Csökkenjen a tananyag, csökkenjen az óraterhelés, csökkenjen az adminisztráció.
- Több pénzt az oktatásra!
- Szabad tankönyvválasztást, a cenzúra eltörlését!
- A helyiigényeknek megfelelő, decentralizált oktatást!
- Felelős és önálló oktatási minisztériumot!
- Versenyképes fizetést az oktatásban, nevelésben dolgozóknak!
- Hozzuk haza az országelhagyókat, hozzuk vissza a pályaelhagyókat!
- Vissza a sztrájkjogot!
- Unió az Unióval!
Esélyegyenlőség, Tanszabadság, szolidaritás! – zárta mondandóját Nagy Ervin
A tüntetésen kiderült a szolidaritási alapba máig 10 millió forint gyűlt össze, ez ezer tanár egynapi sztrájkját fedezi körülbelül.
A tüntetés végén egy perc némasággal az Ukrajnában dúló háborúra és áldozataira emlékeztek, a háború végéért fohászkodtak a résztvevők.
Végül még Nagy Erzsébet is a színpadra lépett, közösen a többi felszólalóval és kijelentette, hétfőtől folytatják a munkahelyeken, az otthonokban, mikor arról beszélnek, hogy a gyerekeket nem küldik be a szülők az iskolába, amikor a tanárok sztrájkolnak, hogy folytatódjon a feszültség, amíg el nem érik céljaikat.
A következő esemény március 25-én lesz, nem az oktatás területén, hanem a klímaváltozással kapcsolatban. A demonstráción bejelentették, hogy jövő pénteken a hetedik globális klímasztrájkra várnak mindenkit. A Deák térről vonulnak a Kossuth térre.