Külföldi újságok is hírül adták Orbán szándékát, amiben drámai az, hogy az ország 80%-a nem akar kilépni. Magyarország szeretne talán a legstabilabb uniós tagságot más országokhoz képest.
Süddeutsche Zeitung A DPA német hírügynökség azt tartja az orbáni évértékelő legfontosabb elemének, hogy a miniszterelnök most először közvetve felvetette az uniós kilépés lehetőségét. Éspedig abból következtet erre, amit Orbán arról mondott, hogy ti. az EU a jogállam címén szent háborút, dzsihadot folytat Magyarország ellen.
A beszéd 5 nappal azelőtt hangzott el, hogy az Európai Bíróság határoz a jogállami mechanizmusról. Az unió egy sor emberi jogi szervezettel együtt azt veti a politikus szemére, hogy leépíti a demokráciát. Ám ő ezt tegnap cáfolta, mondván, hogy a jogállam a másik fél számára eszköz, amivel a maga képére igyekszik gyúrni a magyarokat. Azok azonban nem szeretnének olyanok lenni, mint a kontinens nyugati fele.
Frankfurter Rundschau Orbán Viktor hirtelen felvetette az EU-kilépés lehetőségét, így nem kizárt, hogy új „Brexit” fenyeget, noha Európa még mindig nem emésztette meg teljesen a brit kiválást. Ám Magyarország azon töri a fejét, hogy véget kell vetni a tagságnak. Az okokat taglalva a miniszterelnök azzal vádolta az uniót, hogy az szent háborút folytat Magyarország ellen, pedig toleranciát kellene azzal szemben tanúsítania.
Der Standard A magyar kormányfő kiosztotta mind Brüsszelt, mind az ellenzéket, ugyanakkor bőségesen dicsérte saját magát. Az Ukrajna elleni háború esetén pedig a magyar modellt ajánlotta. A jobboldali-nacionalista vezető a Fidesz érdemei között említette a család kedvezményeket, a nyugdíjasok támogatását, a jó gazdasági eredményeket, és hogy a járvány ellenére is sikerült az újraindítás.
AP A hírügynökség kitér arra, hogy az EU-n belül más nemigen alakított ki olyan szoros viszonyt Putyinnal, mint éppen Orbán. Legutóbb a múlt héten járt Moszkvában és több gázért lobbizott, illetve méltatta a sokoldalú együttműködést, ideértve az energiát és a biztonságot. A Krím elfoglalása óta következetesen ellenzi az unió által elhatározott megtorló intézkedéseket, de idáig mindig megszavazta azokat.
Mi lehet az oka Orbánnak az EU-ból “szükséges” kilépés előmozdítása: (ezt az évértékelőjében mondta)
Egy főpont az alap alpontokkal:
– Alkotmányt olyan 2/3-os többséggel módosította, hogy a 133 kifejezetten általa kézivezérelt 2/3-os többség az általa elvárt szavazati eredményt produkálja. Tehát nem a 2/3-os szavazat döntötte el a törvényességet, hanem az Orbán általi parlament feletti diktátuma.
– A megállapítás alapján, ha megtartja a tényleges demokráciát, akkor az ellenzék győzelme esetén, minden ellenzék elszámoltatást követel, amit már gyakran ki is nyilvánítanak. Tehát ellenérdekelt a demokráciának és amikor már az illiberális NER-rendszert megalkotta a jogállamiság 80%-t szintén lebontotta, az állam gazdasága fölött uralkodó többsége van. Ha leváltják még mindig a gazdaság fölötti uralma megmarad, az ellenzék egy nincstelen koldus országot vesz át.
– Ettől független is már a 7-es cikkely életben lépett, amihez a gördülékenyebb ügymenet érdekében az EU ügyészséghez csatlakoztatják az Államot, aki garanciája az eljárás valós tömérdek ügyek törvényes lefolytatása.