Európában, Magyarországon legnagyobb az elhalálozás tüdőrákban és krónikus hörghurutban tüdőtágulat következtében más dohányzás ártalmai -ban. Dohányzás ártalmai -ban követőző a kapcsolódó szív és érrendszeri halálozásban a hatodik helyen állunk.
Az erős dohányosok egy részének sikerül a dohányzás leszokás, különböző tényezőktől függően 35-70% tudja abbahagyni.Magyarország, mint kis nemzet abban nagy, hogy egy felnőttre eső évenkénti közel 3500 db cigarettával a világ harmadik legnagyobb cigarettafogyasztó nemzete vagyunk. 30 év alatt sikerült azt elérni, hogy10 hellyel kerüljünk előbbre a halál listán. Minden ötödik ember, évente 35 ezer fő hal meg a dohányzás ártalmai -nak, káros hatásainak következményeként. A KSH adatai szerint 20 percenként veszítjük el egy honfitársunkat dohányzás miatt.
Minden bizonnyal azoknak van igaza, akik saját tapasztalataik alapján mondják, hogy még egyszer nem indulnának el a rászokás csalóka útján. Márpedig így vélekedik a dohányosok 78%-a.
Magyar Gallup Intézet felmérése szerint 1995 és 2000 között gyakorlatilag nem mérhető változás a dohányzás mennyiségét illetően. Így a dohányzás leszokás mennyiségét illetően sem, míg a dohányzás különféle ártalmai szedik áldozatukat.
A nemek közötti egyenlőtlenség eltűnt, „hála” az emancipációnak, ezért a nők minden rosszat átvesznek a „férfias” szokásokból. A dohányzás leszokás rögös útjait nekik is végig kell járniuk. A rászokás ezzel szemben ma már sokkal fiatalabb korra tevődik, mint ez 1-2 évtizede volt. A mai középkorú, vagy idős korosztály, fiatal felnőttkorban, 18-25 éves kor között kezdett el rászokni a cigizésre. Persze mindenkinek volt esetleg ezt megelőző „próbáljuk ki” pillanata is. Ma viszont gyakori a serdülő, esetleg már gyerekkori dohányzás rászokás korszak.
Elmondható az összlakosság beleértve a fiatalok, idősek, nők, férfiak megközelítőleg mintegy 60-80 %-a dohányzik. A dohányzás leszokást valóban végre komolyan kellene venni, mint felnőtt felelős embereknek.