Budaörs polgármestere, Wittinghoff Tamás elárulta, mit szól ahhoz, hogy a város egyik gimnáziumában polgári ellenállást hirdettek a pedagógusok, és ennek fényében például nem tartanak órákat, nem érettségiztetnek.
Ez most valaminek a kezdete lehet, akár országosan is?
– Hogy ez most a vég kezdete, vagy a kezdet vége, őszintén nem tudom. A jelenlegi hatalom bosszúálló, gyűlöli az értékeket, a társadalomban pedig nincs tolerancia és szolidaritás. De ezt az élet minden más területén is tapasztalom, hogy valami kihalt az emberekből, ami fájdalmasan hiányzik. Pedig a társadalom jövőjének záloga az oktatás.
Egy jó példa: ennek az iskolának például volt egy nagyon jó programja, egy több napos érzékenyítő programsorozat, amit idén egyszerűen nem rendeztek meg és az a hír járja, hogy a tankerület nem engedélyezte. Milyen ország az, ahol az iskola legnagyobb értékét, egy olyan programot megfojtanak, ami a gyerekeket demokráciára tanítja, és arra, hogy legyenek megértőek, toleránsak?
Mit gondol, az ellenálláshoz csatlakozó pedagógusok számíthatnak retorziókra a kormány részéről?
– Ezzel kapcsolatban vannak bennem nagyon rossz érzések, nem tudom mire számíthatnak. Elolvastam az ellenállók névsorát, sokakat közülük személyesen is ismerek és pontosan tudom, hogy ez nem egy politikai hátterű történet, mert sokféle nézetű ember van közöttük. Ezt a társadalmi réteget olyan szinten alázták meg, hogy elképzelni sem tudom, miért jó ez? Ha én tanácsot adnék a jelenlegi kormányzatnak, bár ez távol áll tőlem, biztosan békét kötöttem volna a pedagógus társadalommal.
Mert ez nem kerül annyiba, mint egy csomó olyan dolog, amire elképesztő mennyiségű pénz ment el. A leggyomorforgatóbb, hogy felelős politikai szereplők képesek olyat mondani, hogy a pedagógusoknak három hónap szabadságuk van, és hogy tegyenek a megbecsültségükért.
Nehéz az embernek udvariasan fogalmazni, de egy olyan alaknak, aki ilyet mond, fogalma sincs arról, mit jelent egy órát leadni, dolgozatokat javítani, milyen felelősség elvinni a gyerekeket egy osztálykirándulásra. Szemenszedett hazugság a három hónap szünet is, és ezt pontosan tudja mindenki, akinek van pedagógus ismerőse. Lehet az a céljuk ezekkel a kijelentésekkel, hogy a fiataloknak még ennyire se legyen vonzó ez a pálya, de aki tényleg pedagógus, annak ez a hivatás jóval több, mint nyolc óra.