- A rendszerváltás óta a mostani lesz a 9. parlamenti választás.
- Az eddigi nyolc után négyszer mondhatott győzelmi beszédet Orbán Viktor.
- Most először állt össze a parlamenti ellenzék, hogy leváltsa a Fideszt.
Márki-Zay és Lázár János körzetében disznóvágásból visszamaradt húst osztanak szavazatért
Makón (Csongrád-Csanád megye, 4. OEVK) érdekes dolgokat tapasztaltak a választás tisztaságára figyelő őrszemeink a délelőtt folyamán. A történtek szavazatvásárlás erős gyanúját vetik fel – írta a Tiszta szavazás.
Beszámolójuk szerint a Tulipán utcai és a Királyhegyesi utcai szavazókör előtt őrszemeik arra lettek figyelmesek, hogy kora reggeltől 2-3 gyanús autó órákon keresztül visszatérően megállt a két érintett szavazókör előtt, kiszálltak belőle szavazni igyekvő emberek, majd a szavazás után a szavazóköröktől nem messze lévő Bethlen utca 11. címen lévő telekre szállították őket ugyanezekkel az autókkal.
A helyi szavazók elmondása szerint azért ez a telek volt az autók célpontja, mert itt „a megfelelő helyre behúzott szavazatért 5 adag húst adtak a disznóvágásból visszamaradt húsokból” nekik. A Tiszta szavazás őrszemei elmentek a helyiek által említett telekhez, ahol nagy sütés-főzést és jövés-menést láttak az udvaron, de nem engedték be őket, arra hivatkozva, hogy a rendezvény nem nyilvános, „magáneseményről” van szó.
Az NVB nem vizsgálta a vajdasági levélszavazatokkal kapcsolatos panaszokat
mert érvelésük szerint csak Magyarország területén tud érvényt szerezni a választási szabályoknak.Ha ezt az érvelést megcsócsálták, akkor nézzük bővebben is. Az NVB-hez vajdasági magyar állampolgárok fordultak panasszal azért, mert a levélcsomagjukat a szerb posta helyett a magyar politikához köthető szervezetek juttatták el hozzájuk. A Nemzeti Választási Bizottság erre azt közölte, hogy nem felel azért, hogyan jutnak el a levélcsomagok a levélben szavazókhoz, csak azért felelős, hogy ezeket a magyar postához eljuttassa.
A TASZ szerint a kifogás eleve nem az NVB, hanem a Magyar Posta, illetve a Vajdasági Magyar Szövetség és a Cordia Minoritatis Hungariae szerepéről szólt. Másrészt, ha az NVB nem képes garantálni az országhatáron túl a választás tisztaságát, akkor talán a szabályokat is újra kell gondolni. A vajdasági levélcsomagok ügyéről videóriportban számoltunk be korábban.
Amikor 1800 kilométerre van a legkönnyebben elérhető szavazókör
Malawi fővárosából, Lilongwéból egészen Johannesburgig repült Panni, hogy leadhassa a szavazatát. Megkérdeztem tőle, milyen volt az élmény, azt mondta: „én voltam a tizedik. 79 embert vártak. Volt ajándék pogácsa!”
Országszerte csak négy választókerületben magasabb a részvétel a 2018-asnál
A leginkább az újpesti- választók indultak be:
Egy ongai kisboltban arról beszélnek, hogy tízezerbe kerül egy szavazat
A hatpárti ellenzéki szövetséggel együttműködő Tiszta Szavazás egyik „önkéntes őrszemének” videóján állításuk szerint az hallható, ahogy a Borsod megye 6. választókerületi Ongán helyiek arról beszélgetnek, hogy meg nem nevezett emberek 10 ezer forintot fizetnek szavazatokért.
Azt írják, hogy a videó a művelődési ház közelében lévő kisboltban készült, ahol a helyiek bevett gyakorlatként beszéltek a szavazatvásárlásról; a pénzt akkor adják oda a választónak, ha telefonos fotóval bizonyítják, hogy az elvárt helyre húzták az ikszet.
A TASZ jogászai kifogást adtak be a választási bizottsághoz a választás rendjéről szóló törvény megsértéséről.
Kifüstöltek egy szavazóhelyiséget, az urnák és a szavazatok megmenekültek
A Nemzeti Választási Iroda információi szerint újabb rendkívüli események történtek:
- Büssü (Somogy megye): Körülbelül 10 óra 30 perckor egy szavazó és a fűtő jelezte a Szavazatszámláló Bizottság felé, hogy a padlás felől füstöt észlelnek és kérték, hogy értesítsük a polgármestert és a tűzoltókat. A szavazóhelyiség a bejelentést követően 10 óra 33 perckor lezárásra került. A szavazáshoz szükséges dokumentumok (névjegyzék, szavazólapok, az urnák tartalmukkal együtt) hiánytalanul és sértetlenül kimentésre kerültek. A szavazóhelyiség Büssü, Jókai utca 1. (Közösségi Ház) szám alá költözött át. A lakosságot plakátok által tájékoztattuk a szavazóhelyiség változásáról. A szavazás a HVI vezető jelenlétében 11 óra 45 perckor újraindult.
- Sopron: Egy választópolgár a névjegyzék aláírását követően és a szavazólapok átvétele után a jobb keze erősen elkezdett vérezni – elmondása alapján a kórházból jött, kutyaharapás végett – ezért szavazni abban a pillanatban nem tudott, azonban kb. 15 perc múlva visszaérkezett szavazni, mert a kórházban lekezelték. Az összevérzett helyiséget kitakarították, lefertőtlenítették.
- Győr: Választópolgár a bizottság delegált tagját sértegette és fenyegette, melyet az érintett jegyzőkönyvbe rögzíteni kért. A választópolgárt a bizottság elnöke megnyugtatta. Az esemény a szavazás lebonyolítását nem veszélyeztette, így azt felfüggeszteni nem kellett.
- Budapest, XIII. kerület: Jegyzőkönyvvezető rosszul lett. A beteg jegyzőkönyvvezető helyére a választási iroda egy másik jegyzőkönyvvezetőt biztosított, aki ellátja a feladatokat az SZSZB mellett.
Módosítás után inkább végleg törölte bejegyzését a fideszes politikus, aki kiakadt azon, hogy balos delegáltak nem engedik szavazni, akinél nincs személyi
Bányai Gábor (Fidesz) nagy napot fut: előbb kiposztolta, hogy a balos delegáltak nem engedték szavazni, aki nem tudta bemutatni a személyi igazolványát, majd ezt a bejegyzését úgy módosította, hogy kivette belőle a baloldali jelzőt, és elismerte, hogy jogosan nem szavazhatott, akinél nem volt személyi okmány. Végül úgy döntött Bács-Kiskun megye 5. számú választókerületének fideszes jelöltje, hogy az egész Facebook-posztot törli.
Az biztos, hogy Bányai Gábor és családja leadta a szavazatát, így vélhetőleg volt nála személyi. Legutóbb arról posztolt, hogy:
Aki még nem volt szavazni, attól azt kérem, ne felejtse magával vinni a személyi igazolványát ÉS a lakcímkártyáját – írta a fideszes politikus.
Budapesten magasabb a részvételi arány, mint bármelyik megyében
Budapesten 13 óráig a szavazásra jogosultak 42,7 százaléka adta le szavazatát a fővárosban a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint, ez 547 276 választót jelent.
A megyei adatok:
- Baranya megye 37,19 százalék 109 536 szavazó
- Bács-Kiskun megye 39,54 százalék 160 460 szavazó
- Békés megye 40,55 százalék 109 935 szavazó
- Borsod-Abaúj-Zemplén megye 36,36 százalék 183 608 szavazó
- Csongrád-Csanád megye 40,82 százalék 130 929 szavazó
- Fejér megye 41,31 százalék 139 453 szavazó
- Győr-Moson-Sopron megye 40,59 százalék 145 617 szavazó
- Hajdú-Bihar megye 37,86 százalék 158 429 szavazó
- Heves megye 41,03 százalék 96 421 szavazó
- Jász-Nagykun-Szolnok megye 39,39 százalék 115 200 szavazó
- Komárom-Esztergom megye 39,37 százalék 94 893 szavazó
- Nógrád megye 38,03 százalék 57 717 szavazó
- Pest megye 42,2 százalék 436 471 szavazó
- Somogy megye 38,54 százalék 93 885 szavazó
- Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 35,26 százalék 152 315 szavazó
- Tolna megye 38,8 százalék 67 688 szavazó
- Vas megye 40,16 százalék 80 821 szavazó
- Veszprém megye 40,33 százalék 111 703 szavazó
- Zala megye 39,42 százalék 85 672 szavazó
40 százalék a részvétel délután 1-kor
A legkisebb szavazókör A BAZ megyei négyes körzetben, Debrétén van az ország legkisebb szavazóköre, a 001-es. Itt 11 helybéli és négy átjelentkezéssel szavazó választópolgár, vagyis összesen 15 fő szerepel a választói névjegyzékben.
Leadta szavazatát Budapest főpolgármestere, Karácsony Gergely is, családja társaságában. Oldalára ennyit írt ki:
“A szavazás a mi békemissziónk. Hogy hazánk újra igazságos, boldog, békés ország legyen. Menjünk el mindannyian és szavazzunk a kormányváltásra!”