Advent fénybe öltözteti
a világot
Mikor lesz adventi ünnepnapok 2022-ben?
A keresztény világ egyik legnagyobb ünnepét, a Karácsonyt megelőző négy hét a várakozás ideje, az év legmeghittebb időszaka. Az ünnep neve az „Adventus Domini” kifejezésből származik, ami annyit tesz: „Az Úr eljövetele”. Jelentése nemcsak a fizikai készülődést hordozza magában, ilyenkor nem csupán az utcákat és otthonainkat töltik meg fénnyel a csillogó gyertyák, izzósorok, hanem a szívekbe is fény, szeretet, öröm és béke költözik.
Adventi ünnep 2022-ben november 27. vasárnaptól,
december 24. szombatig tart.Így az advent 2022-ben pontosan 28 napos.
Az idei évben ráadásul visszatérhetünk korábbi szokásainkhoz, szép hagyományainkhoz, hiszen tavaly – ahogy a világ legtöbb városában – Magyarországon is elmaradtak a csodás hangulatú Adventi események, és mindannyiunknak fájóan hiányzott, hogy egy gőzölgő forralt bor és a friss, forró kürtőskalács mellett a barátainkkal, szüleinkkel, gyermekeinkkel, családunkkal éljük át a készülődés örömét. Idén így most mindenki különleges várakozással tekint e kedves hangulatokkal átszőtt hetekre. Az advent varázsa országszerte vár!
Négy hét advent csodavilág
A karácsony meghitt és szeretettel teli pillanatai az adventnek köszönhetően térben és időben kitágulnak: négy héten keresztül veszi körbe az embert számtalan kedves íz, illat és megannyi fényes csoda. Az utcák és az épületek díszkivilágítása ünnepi fénybe öltözteti a világot, így kárpótolva a korai sötétségért. A vásárok finomságai, kézműves termékei, játékai nemcsak a kicsiknek szereznek örömet, korfüggetlenül mindenki boldog kisgyerekké változhat pár órára egy adventi vásárban.
Ezek a hetek azonban nem csak a vásárlásról szólnak, sokkal inkább az együttlétről, a közösen töltött meghitt pillanatokról, az új emlékekről, amelyeket együtt teremtünk meg a hideg, mégis családias, barátságos környezetben. Tavaly sajnos a járványhelyzet nem tette lehetővé, hogy együtt legyünk egy-egy forralt bort vagy puncsot kortyolgatva, így idén talán minden eddiginél fontosabb ez az időszak, amikor közösen, akár családdal, akár barátokkal végre egy kis fahéjillatú levegőt szívhatunk a vásári forgatagban.
Advent kezdete egy ünnepi kőrnek, miről szól a Karácsonyi ünnepkör – ádventtől vízkeresztig itt>
Adventi gyertya színeinek a jelentése
1. Advent Vasárnap
Advent kezdési időpontja évről – évre változik, Szent András napjához (november 30.) legközelebb eső vasárnapon ünnepeljük. Színe a lila: a templomi terítő lila, a szertartáson a pap lila miseruhát vagy stólát visel, illetve az adventi koszorún elsőnek meggyulladó gyertya színe is lila. A lila szín a várakozást és a bűnbánatot fejezi ki.
2. Advent Vasárnap
Színe hasonlóképpen a lila. Az ádvent mellett a nagyböjti időszaknak is lila az ünnepi színe az egyházi liturgiában. Számos helyen a karácsonyt megelőző hetekben a lilát kékkel helyettesítik, hogy a két ünnepet megkülönböztessék egymástól.
3. Advent Vasárnap
Örvendjetek! vasárnap, kiemelkedik a többi közül, ádvent második felének kezdetét jelzi. Színe a rózsaszín, amely az örömöt szimbolizálja.
4. Advent Vasárnap
Színe a bűnbánatot kifejező lila. Az adventi koszorún mind a négy gyertya egyszerre ég ezen a napon.
Az adventi koszorú hagyománya lelki megtisztulásra és megújulásra is alkalmat ad, hogy az ünnep, csakugyan ünnep legyen, és akkora figyelemmel fordulhassunk egymáshoz, amelyet mindannyiunk megérdemel.
Minden gyertya szimbolizál egy fogalmat: hit, remény, öröm, szeretet. A gyertyák egyben a katolikus szimbolika szerint egy-egy személyre vagy közösségre is utalnak:
-Ádám és Éva – mint akiknek elsőként ígérte meg Isten a megváltást – hit
-zsidó nép – akinek megígérte, hogy közülük származik a Messiás – remény
-Szűz Mária – aki megszülte a Fiút – öröm– rózsaszín gyertya
-Keresztelő Szent János – aki hirdette Jézus eljövetelét, és készítette az utat az emberek szívéhez – szeretet.