elégedett és egészséges légy, nem elég az alvás különböző pihenés szükséges

elégedett és egészséges légy, nem elég az alvás különböző pihenés szükséges

A pihenésnek számos típusa létezik, ezek megléte mind fontos ahhoz, hogy elkerüld a kiégést, és valóban energikusnak érezd magad.

Biztosan előfordult már veled, hogy hiába aludtál többet a megszokottnál, mégis fáradtnak érezted magad. Ennek oka abban az egyszerű tényben keresendő, hogy bármennyire sokan is tekintenek rá így,  az alvás nem egyenlő a pihenéssel.

Sőt ami azt illeti, van szakember, aki szerint hétféle pihenésre van szükséged ahhoz, hogy a mindennapok során jól funkcionálj, elégedett légy, és megőrizd az egészséged. Amennyiben tudatosan törekszel rá, hogy a pihenés különböző típusai megjelenjenek az életedben, elkerülheted a világszerte egyre több ember érintő kiégést is.

A pihenés 7 típusa

Általánosságban kijelenthető, hogy a pihenés nem kellőképpen megbecsült tevékenység a kultúránkban, sőt gyakran egyenesen a lustasággal azonosítják. Az emberek a társadalom és a közösségi média nyomására életük szinte minden helyzetében teljesítménykényszert éreznek, ez sok esetben a kikapcsolódást is megakadályozhatja. 

Dr. Saundra Dalton-Smith 2017-ben megjelent könyvében (Sacred Rest: Recover Your Life, Renew Your Energy, Restore Your Sanity) mutatta be a pihenés hét különböző típusáról szóló elméletét. Ennek központi eleme, hogy a kiégés elkerülése érdekében az embereknek be kell azonosítaniuk, hogy melyik hiányzik az életükből, és tudatosan tenniük kell érte, hogy pótolják azt a mindennapok során. A pihenés 7 típusa Dalton-Smith szerint a következő:

Fizikai pihenés

A pihenés mindenki által ismert formája a fizikai, ami lehet aktív vagy passzív. Utóbbihoz tartozhat például a jóga vagy a masszázs, előbbihez az alvás, illetve a szieszta. 

Mentális pihenés

A mentális kimerültség jele lehet, ha az éjszakai álomba merülésed a gondolataid csapongása akadályozza, valamint ha nappal, hiába aludtál eleget, nem tudsz koncentrálni, elfelejtesz dolgokat. A szakember szerint érdemes beiktatni rövid szüneteket a munkanap során, amelyek emlékeztetnek a lassítás fontosságára, és segítenek rendezni a gondolataidat. Szintén hasznos lehet, ha az ágy mellett tartasz egy jegyzetfüzetet, amibe felírhatod azokat az elméleteket, ötleteket, amik nem hagynak aludni.  

Szenzoros pihenésA mindennapok során rengeteg inger éri az embert, fontos, hogy időnként az érzékszervei is pihenhessenek. Ha napközben egy kis időre becsukod a szemed, kijelölsz képernyőmentes időszakokat, lefekvés előtt tudatosan kerülöd az okoseszközök, televízió használatát, már sokat tettél az ügyben.

Kreatív pihenés

A kreatív pihenés különösen fontos azok számára, akiknek nap mint nap új ötletekkel kell előállniuk, a problémamegoldás a munkahelyi feladataik közé tartozik. A természetben vagy a művészetekben való gyönyörködés is a pihenés ezen kategóriájába sorolható a szakember szerint. Mindemellett egy alkotó jellegű hobbi is kikapcsolódást jelenthet. 

Érzelmi pihenés

Dr. Dalton-Smith megfogalmazásában az érzelmi pihenés azt jelenti, hogy az embernek van ideje és helye az érzelmei szabad kifejezésére, illetve nem érzi szükségét annak, hogy állandóan mások kedvére tegyen. 

Szociális pihenés

A szociális pihenés azt jelenti, hogy olyan emberekkel veszed körül magad, akik feltöltenek, pozitívak és támogatók. Ehhez fontos beazonosítani azokat a kapcsolatokat, amelyek kimerítenek, leszívják az energiáid. Az érzelmi fáradtság gyakran kéz a kézben jár  a szociális pihenés hiányával. 

Spirituális pihenés

A spirituális vagy lelki pihenés mindenkinek a saját egyéni meggyőződéseitől függ. Ide tartozik például az az elgondolás, hogy az egyén léte, munkája valamilyen célt szolgál, túlmutat a mindennapok nehézségein, a fizikai szükségletek kielégítésén, valamint az összetartozás, a szeretet és az elfogadás érzésének megtapasztalása is. A szakember szerint jó ötlet lehet a rendszeres meditáció vagy valamilyen közösségi elfoglaltság beépítése a napi rutinba. 

 

 

error: Content is protected !!