Korrupcióellenes harc, profit adó, alkotmányozó gyűlés - Von der Leyen legfontosabb bejelentései

Korrupcióellenes harc, profit adó, alkotmányozó gyűlés – Von der Leyen legfontosabb bejelentései

Élő adásban

Elnöksége legfontosabb beszédét mondta el az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülése előtt Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Az évértékelő díszvendége Olena Zelenszkaja, az ukrán elnök felesége volt, fő témája pedig az az energia- és megélhetési válság, amelynek egyik fő oka az ukrajnai háború. A Bizottság és a magyar kormány párbajának finisében Von der Leyen üzent Orbán Viktornak is.

 

9 óra 6 perctől kezd beszélni Ursula von der Leyen, (21,30-ig tartott az EU tárgyalás)

Amint Ursula von der Leyen, az Unió helyzetéről szóló éves beszédét befejezte a képviselők elmondták véleményüket. A legtöbben egyetértettek az európai energiavállalatokra kivetett rendkívüli adóról szóló javaslatával.

“El tudja képzelni, hogy a váratlan adóról és az árplafonról nemzeti szinten döntenek anélkül, hogy a nemzeti parlament erről szavazna? Ezt demokratikus problémának nevezhetnénk. Most azonban olyan javaslatok vannak terítéken, amelyek ezt tennék Európában és ez nem lehet európai szinten az új normalitás” – mondta Manfred Weber, német EP-képviselő, az Európai Néppárt elnöke.

Szinte minden törvényhozó Strasbourgban egységesen szolidaritást vállalt Ukrajnáért. Sokan egyetértenek az Európai Bizottság elnökével abban, hogy fenn kell tartani az Oroszország elleni szankciókat.

“Teljesen abszurd lenne irányt váltani, amikor konkrétan a helyszínen látjuk a legelső eredményeket és a putyini stratégia kudarcának kezdetét. Tehát haladjunk tovább ezen az úton, mert nem csak az árakról és az euróról van szó, hanem a demokráciáról is” – mondta Pascal Canfin, francia EP-képviselő, a Renew Europe tagja.

Annak ellenére, hogy von der Leyen foglalkozott az EU-n belüli jogállamisági aggályokkal, a Zöldek vitatták az általa elmondottakat..

“Az EU-n belüli jogállamiságra gondolok, és arra, hogyan kell kezelni azt, ami olyan országokban zajlik, mint például Magyarország és Lengyelország. Ez von der Leyen asszony beszédének nagy hiánya, és határozottabb megfogalmazást vártunk volna a jogállamiság védelmében. Az alapvető jogokkal kapcsolatos folyamatok miatt, például rendkívül aggaszt bennünket az új, az abortuszjogot korlátozó javaslat Magyarországon, erre számítottunk volna” – jelentette ki Ernest Urtasun, spanyol zöld európai parlamenti képviselő.

Jöhet az új európai konvent

A világot jobbá kell tenni a jövő generáció számára is, ennek érdekében a fiatalok iránti szolidaritást be kell emelni az alapvető jogok közé. Ha komolyan vesszük az Európai Uniót, akkor a reformokat is komolyan kell venni – mondja, ennek érdekében egy új európai konvent összehívására tesz javaslatot. Ilyen konvent utoljára a kétezres évek elején működött, a cél akkor az európai alkotmány létrehozása volt. Ez végül nem sikerült, elsősorban a politikai unióra vonatkozó javaslatokkal szembeni ellenállás miatt, de az akkor született reformok képezték a ma hatályos alapszerződés, a Lisszaboni szerződés alapját.

Új, szolidáris migrációs politikára van szükség

A szolidaritást mutatta meg Európa az ukrán háború idején, de ez a szolidaritás még nem általános, a többi bevándorlóval kapcsolatban is hasonló támogatásra van szükség – tér át a migráció témájára Von der Leyen. Ennek része a külső határok védelme, de az alapvető jogok védelme is. Szerinte politikai akaratra van szükség egy új rendszer kidolgozására.

Fel kell lépni a korrupció ellen!

Amikor a tagjelölt országoktól azt várjuk el, hogy a korrupciót szüntessék meg, akkor ezt a saját házunk táján is fel kell számolni. Ezért a bizottság megreformálja a korrupcióellenes harci jogi keretrendszerét – folytatja, kiemelve, hogy ez bekerül az alapjogok rendszerébe.

Manfred Weber felszólalásának főbb pontjai

  • Kettős kihívással nézünk szembe, szolidaritásra van szükség. Ukrajnának pénzt, fegyvereket kell adnunk, Ukrajnának nyernie kell, Putyinnak veszíteni.
  • A Néppárt támogatja az Ukrajnának nyújtott támogatásról szóló és az energiaválságot kezelő intézkedéseit.
  • Kemény lesz a tél, minden forrásunkat össze kell szedni, szolidaritásra van szükség.
  • Elvesztegettük a nyarat, meg kellett volna mutatni, hogy Európát nem lehet megosztani.
  • Az emberek annak az árát fizetik meg, hogy a tagállamok közötti szolidaritás nem elég erős.
  • ne fogadjunk el új jogszabályokat, melyek a kkvk-nak új bürokráciai terhet jelentenének
  • a jogállamiságot meg kell védeni, Donald Tusk Lengyelországban a jogállamiságért küzd, büszkék vagyunk rá, hogy automatikusan nem kapta meg Magyarország- és Lengyelország a helyreállítási pénzeket
  • Tiszteletben kell tartani az Európai Parlament előjogait a profitadó ügyében, egy demokratikus Európában minden jogszabályt meg kell szavaznia ennek a háznak
  • Az Európai Unió jövőjéről szóló konferencia is tett arra javaslatot, hogy gondoljuk újra az unió külpolitikáját. Erősebb, ambiciózusabb Európára van szükség
error: Content is protected !!