Aspirin® Protect – Tényleg szednem kellene?
Az utóbbi években nagyon sokat hallani az Aspirin® szívvédő hatásáról. Mit is jelent ez a hatás? Mikor kezdjük el szedni és mikor ne?
Az Aspirin® nagyon széles terápiás lehetőségekkel rendelkezik. Alkalmazható láz és fájdalomcsillapításra, megfázás esetén is, de infarktus megelőzésére is.(1) Mikor, melyik típust érdemes választani? Megfázásra, láz- és fájdalomcsillapításra a legalább 500mg-ot tartalmazó készítményeket válasszuk és csak a szükséges, lehető legrövidebb ideig szedjük, amíg a tünetek elmúlnak.
A szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére, például infarktus megelőzésre ezzel szemben, a 100mg hatóanyagtartalmú, Aspirin® Protect-et érdemes szedni. Ezt az alacsony hatóanyagtartalmú formulát kifejezetten hosszútávú használatra tervezték és a mellékhatások minimalizálása érdekében gyomorvédő bevonattal látták el.
Milyen esetben javasolt az Aspirin® Protect szedése?
A gyógyszer betegtájékoztatójának megfelelően az Aspirin® Protect a haszon/kockázat értékelését követően a szívinfarktus kockázatának csökkentésére alkalmazható szív- és érrendszeri kockázati tényezőkkel rendelkező 45-79 év közötti férfi-, és 55-79 év közötti nőbetegek esetén.
De mit is jelent ez a gyakorlatban? Mint minden gyógyszernek, az Aspirin® Protect-nek is vannak mellékhatásai. Így az alkalmazása mellett olyan esetekben érdemes döntenünk, amikor az infarktus, vagy stroke kockázata már emelkedett.
Az európai és magyar kardiológiai ajánlások szerint egyre inkább helyet kap az Aspirin® Protect alkalmazása és egyre fiatalabb életkorban javasolják az alkalmazását. Például egy 50 évnél idősebb dohányzó férfinek már normálisnak mondható vérnyomás és koleszterin értékek mellett is érdemes lehet elkezdeni Aspirin® Protect-et szednie, mert a dohányzás önmagában is oly mértékben roncsolja az érrendszert, hogy egy esetleges infarktus kockázata nagy mértékben emelkedett.
Nők esetében a menopauza során jelennek meg a szív- és érrendszeri kockázati tényezők, így esetükben 55 év fölött érdemes mérlegelni a használatot.
A vér fontos alkotóelemei a vérlemezkék. Feladatuk, hogy az érfal sérülése esetén egymáshoz tapadjanak és sérülést elzáró véralvadékot képezzenek, így elállítva a vérzést. Érelmeszesedés esetén azonban ezek a vérlemezkék időnként akkor is összetapadhatnak, amikor nem kellene, és elzárhatnak létfontosságú ereket. Az Aspirin® Protect hatóanyaga, az acetilszalicilsav megakadályozza a vérlemezkék összetapadását, és ezáltal az ereket szűkítő vagy elzáró vérrögök képződését.(5) A rendszeresen szedett, alacsony dózisú acetilszalicilsav (napi 1 tabletta Aspirin® Protect 100 mg) mérsékli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
Hogyan szedjük az Aspirin® Protect-et?
A gyógyszert az előirt adagolás szerint, mindennap javasolt bevenni, kihagyás nélkül! A gyógyszer ugyanis akkor fejti ki a megfelelő hatást, ha a szedés hosszútávon, folyamatosan történik. Az Aspirin® Protect különleges gyomornedv-ellenálló bevonatának köszönhetően nem a gyomorban, hanem a bélrendszerben szívódik fel, ezáltal csökkenti az esetleges gyomorpanaszok előfordulását.(2-4)
A tablettát lehetőség szerint az esti órákban, étkezés előtt javasolt bevenni, bő folyadékkal. Amennyiben véletlenül kimaradt egy alkalom, akkor sem kell aggódnia. Másnap, a megszokott időben vegye be a következő tablettát. Ne vegyen be kétszeres adagot!(8)
Az Aspirin® Protect vény nélkül kapható gyógyszer. Hatóanyag: acetilszalicilsav
Boromisza Piroska