Margit híd után az Erzsébet hidat is elfoglalták - oszlatás készül Régen látott, tüntetés Budapesten

Margit híd után az Erzsébet hidat is elfoglalták – oszlatás készül Régen látott, tüntetés Budapesten

 

 

 

 

 

 

 

 

Az ötödik Orbán-kormány elleni első nagyobb tüntetés eseményeit: a katatörvény átírása ellen ezrek mentek ki a Kossuth térre, majd foglalták el a Margit hidat, később pedig az Erzsébet híd egy-egy sávját is.

  • Bár csak hétfőn nyújtotta be a kormány, már kedd délután elfogadhatják az új katatörvényt, amely a jelenleg katával adózók többségét kizárja a rendszerből, miután nem számlázhatnak cégeknek. Az átállásra ráadásul csak szeptemberig van idejük a vállalkozóknak, akik rengeteg pénztől eshetnek el.
  • A döntés ellen spontán tüntetés szerveződött a Facebookon: a demonstrálók délelőtt 10 órakor találkoztak a Kossuth téren, 11 órára már kb ezren gyűltek össze.
  • Ekkor indultak el – előre nem megtervezett módon – a Margit hídra, amelyet negyed órán belül elfoglaltak, és a rendőri felszólítás ellenére sem hagyták el. A hídra szorult autósok türelemmel vártak, őket nagyjából 45 perccel a blokád után engedték le. A pesti hídfőnél ellenzéki politikusok és civilek szólaltak fel a javaslat ellen.
  • Mindeközben a tüntetők egy része – főként a nagy számban jelen lévő ételfutárok – átment az Erzsébet hídra, annak egy-egy sávját megbénítva.

 

Sok ellenzéki politikus is kint van a téren, a tüntetőkkel. Miután elindultak a Margit híd felé, az élre a Momentum politikusai álltak, illetve a DK-s Arató Gergely. Az autós forgalom már megbénult a környéken.

Voltak, akik azt ordították: Becsületesen dolgozom, becsületesen adózóm, miért nem hagynak élni? Illetve: “Nem vagyok csaló!”

11 órakor a tömeg felment a Margit hídra az autók közé, a híd forgalma leállt, egyre több a rendőr érkezett a helyszínre! A villamosról leszállították az utasokat, a tömeg Buda felé vonult.

A Margit hídon a politikusoktól a vezetést átvették az ételfutárok, ők dudáltak, tüzelték a tömeget, ők voltak a legdühösebbek. Sokan közülük már eleve Buda felől érkeztek. A tömeg kettészakadt, a hídon, a Pesti hídfő közelében megálltak. A rendőrök nem léptek közbe ezen a ponton.

A különbség az eddigi, politikai jellegű tüntetésekhez képest, hogy itt most nem az ellenzéki demonstrációk “keménymagja” adta a tömeget, hanem elkeseredett, hétköznapi emberek, akik a megélhetésüket féltik.

Az egyik futár a Blikknek elmondta: azokat a futárokat, akik elsőként léptek a hídra, a rendőrök igazoltatták és elvileg büntetést fognak kapni. Ők nagyjából harmincan vannak. A büntetéssel nem törődnek, azt mondta egyikük a kérdésre, hogy mi a terv: “Lezárunk mindent.”

Balhé a hídon:

Egy tüntető leült egy rendőrautó elé, valamit kiabált a rendőrökkel, végül öt egyenruhás rángatta el. “Engedjék el” – skandálta a tömeg. Előzőleg hangosbemondóból egy rendőrtiszt nő felszólította a tömeget, hogy hagyják el a helyszínt, mert jogellenesen tartózkodnak a hídon, menjenek fel a járdára.

Balhé volt a hídon / Fotó: Balázs Barnabás
Balhé volt a hídon
/ Fotó: Balázs Barnabás

Érzi a Momentum elnöke, mit kell mondani:

A Momentum elnöke hangosbeszélőn szólt az emberekhez, mondta, hogy mennyire büszke az ételfutárokra, akik hozták az ételt a lakosságnak, mikor senki nem mert kimenni az utcára a covid idején. Majd a parlament felé mutatva, azt mondta:

“Ti vágjátok a hajukat, ti viszitek ki a szemetüket, ti szállítjátok ki az ételüket” – nem ezt érdemlitek tette hozzá.

Gelencsér Ferenc, a Momentum elnöke szónokol a Margit híd pesti hídfőjénél / Fotó: Balázs Barnabás
Gelencsér Ferenc, a Momentum elnöke szónokol a Margit híd pesti hídfőjénél
/ Fotó: Balázs Barnabás

11 óra előtt nem sokkal a Momentum vezetésével megindultak a tüntetők a Margit híd felé, azzal a céllal, hogy lezárják, elfoglalják azt. Ekkor már zúg a “mocskos Fidesz” rigmus is.

Hadházy Ákos arra hívta fel a figyelmet: a kormány az Uniónak azt ígérte a forrásokért, hogy nem lesznek pár napos törvényhozások, és minden lépést társadalmi egyeztetés fog megelőzni, erre rögtön egy nap alatt tolja át a katatörvényt a kormány.

 

Közlekedési káosz

Eközben a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) Facebook-oldalán közölte, hogy a demonstráció miatt több járat is terelve vagy rövidebb útvonalon jár. Azt írták, hogy a 4-es és a 6-os villamos a Margit híd, budai hídfő és az Oktogon között nem közlekedik, helyettük az 1-es és az 2-es metrót ajánlják. A 9-es autóbusz terelve, az Árpád hídon keresztül közlekedik, nem érinti a Flórián tér és a Nyugati pályaudvar közötti megállókat. A 26-os, a 91-es, a 191-es és a 291-es autóbusz a Nyugati pályaudvar és a Margit híd, budai hídfő között nem jár – tették hozzá.

Tüntetők az Erzsébet hídon is

Fél egy körül egy csoport elfoglalta az Erzsébet hidat is! Tüntetők egy kisebb csoportja az Erzsébet híd középső sávján megállt, rendőrautók is érkeztek, a szélső sávokon még halad a forgalom. Az Erzsébet hídon történteket itt követheti nyomon!

Távozásra szólítják a tömeget

Tordai Bence és Berki Sándor Párbeszédes képviselők, illetve Hadházy Ákos is megérkezett, annak a rendőrautónak a közelében vannak, amiből fél egykor ismét felhangzott hangosbemondóból, hogy jogtalanul tartózkodik a tömeg a hídon. Az embereket ismét távozásra szólították fel, de mindenki maradt, ahol volt.

Politikusok a tüntetésen / Fotó: Balázs Barnabás Tordai Bence és Berki Sándor Párbeszédes képviselők / Fotó: Balázs Barnabás

Politikusok a tüntetésen / Fotó: Balázs Barnabás Politikusok a tüntetésen / Fotó: Balázs Barnabás

Délután egy óra körül eleredt az eső, a tüntetők azonban nem tágítanak.

Közben a Margit hídon a tüntetők közül többen beszédeket tartanak, egy ügyvéd talárban például azt mondja, nem sajnálatot kér, hanem, hogy hagyják élni a politikusok. Ha elfogadják az új törvényt, az adóterhei 4-5-szörösére növekednek.

 

 

error: Content is protected !!