G7 tagok csúcstalálkozója
A vasárnap reggel Kijevet ért rakétatámadás az orosz barbárság újabb példája, mondta Joe Biden amerikai elnök vasárnap a G7 tagjai németországi csúcstalálkozóján, írja a Guardian.
-
-
-
-
- Mind a Kijev, mind a Cserkaszi elleni támadást Oroszország dacos üzenete követte a bajorországi csúcstalálkozón összegyűlő G7-vezetőknek. Oroszország közölte, hogy katonai célpontokat talált el Csernyihivban, Zsitomirban és Lvivben.
- Ukrajna agresszívabb szankciókat szorgalmaz Oroszország ellen és haditengerészeti támogatást. Andriy Yermak, Zelenszkij elnök hivatalának vezetője azt mondta, hogy a G7-eknek az orosz gáz- és haditengerészeti segítség tilalmával kell válaszolniuk a támadásokra a Fekete-tengeren.
A G7 tagjai megerősítették az orosz arany behozatalának tilalmát. Nagy-Britannia, az Egyesült Államok, Japán és Kanada lépése a Moszkvával szembeni szankciók szigorítására irányuló erőfeszítések része. Az aranyexport értéke 2021-ben 15,2 milliárd dollár volt Oroszországba, és jelentősége megnőtt Vlagyimir Putyin ukrajnai inváziója óta.
-
-
- Az Egyesült Királyság és Franciaország megállapodott abban, hogy több támogatást nyújt Ukrajnának a Downing Street szerint . A G7 tagjai Ukrajna iránti szolidaritásukról beszéltek. „Együtt kell maradnunk” – mondta Joe Biden.
- A G7 tagjai a csúcstalálkozó ebédjén is kigúnyolták Vlagyimir Putyin kemény emberimázsát. Viccelődtek azon, hogy mezítláb kell-e menniük, Boris Johnson pedig azt javasolta, hogy mutassák meg a „pecájukat”. Justin Trudeau azt mondta:
“Megszervezzük a csupasz mellkasú lovaglási bemutatót.” (többször mutatkozott így Putyin)
-
Joe Biden „nagyobb barbárságként” ítélte el az orosz támadásokat. Olaf Scholz, Németország kancellárja azt mondta, hogy megmutatták a G7 tagjai egység fontosságát.