Boris Johnson bukását jelzik a brit időközi választások, jelentősen megingott a hatalma

Boris Johnson bukását jelzik a brit időközi választások, jelentősen megingott a hatalma

A december 16-án tartott Észak-Shropshire-ban tartott időközi választáson meglepetésre kikapott a Konzervatív Párt jelöltje, pedig a körzet eddig a toryk fellegvárának számított. Nem ez lesz Boris Johnson legjobb hete miniszterelnökként, ugyanis a héten két nagy vereséget is szenvedett a brexitet végül megvalósító politikus.

Egyrészt egyre nagyobbra dagad a botrány a tavalyi kormányzati karácsonyi buli körül, amit Johnsonék úgy rendeztek meg, miközben nagyon szigorú kijárási korlátozások voltak érvényben, emiatt a legtöbb brit otthon, egyedül ünnepelte a karácsonyt. Azonban Johnson számára ennél is nagyobb probléma, hogy immár a párton belül is megrendült benne a bizalom:

szerdán ugyan átment a parlamenten Johnson kormányának újabb járványügyi korlátozásai, viszont 101 konzervatív képviselő leszavazta az indítványt, így az csak az ellenzéki Munkáspárt segítségével jött össze.

Aggódhatott az Észak-Shropshire-ban csütörtökön tartott időközi választások alatt, amire azután került sor, hogy a lobbibotránya keveredő konzervatív Owen Paterson november 5-én lemondott, miközben már 1997 óta ő volt a körzet képviselője.

Az időközi választásnak pedig hatalmas tétje volt: a Sunday Times értesülései szerintaz egykori miniszterelnök, Theresa May vezetésével több tory is azzal fenyegette meg Johnsont, hogyha elbukja az időközi választást, akkor bizalmatlansági indítványt nyújtanak be ellene.

Ahhoz, hogy a párt elindíthassa a bizalmatlansági indítványt Johnson ellen, a tory képviselők 15 százalékának, azaz 54 főnek kell aláírni a kezdeményezést – a szerdai parlamenti szavazás, illetve a csütörtöki választási eredmények után könnyen elképzelhető, hogy ez összegyűlik. Ha a lázadó toryk elindítják a párton belüli bizalmatlansági indítványt, akkor a konzervatív képviselők fele le tudja mondatni pártelnöki posztjáról Johnsont, igaz, jogilag miniszterelnöki posztját megtarthatná, de nem valószínű, hogy így tenne, mivel ez hatalmas arcélvesztés lenne a párton belül, és ez azt is jelentené, hogy nem lenne meg a parlamenti többsége.

Johnson elleni népszavazást tartottak a héten

Ez a hagyomány most megtört: miután a december 16-ra kiírt időközi választáson a Liberális Demokraták jelöltje, Helen Morgan közel ötezer szavazattal és 16 százalékponttal többet szerzett a konzervatív jelöltnél, Neil Shastri-Hurstnél.

A Liberális Demokraták jelöltje, egyben Észak-Shropshire új képviselője, Helen Morgan adja le szavazatát december 16-án, az időközi választáson. Morgan óriásit nyert, most 34,1 százalékponttal kapott többet a Liberális Demokraták jelöltje. Szintén intő jel, hogy a toryk 2010 óta mindig 50 százalék feletti eredményt értek el a választókerületben, legutóbb például 62,7 százalékot, így a toryválasztók egyrésze nem csak otthon maradt, hanem egyszerűen átszavazott egy másik jelöltre.

Johnson reputációja romokban

Johnson reputációja jelenleg romokban: a brit miniszterelnök elvesztette a párton belül a teljes feltétel nélküli bizalmat, hiszen a képviselők közel harmada a héten leszavazta az intézkedéscsomagjait a Westminsterben, de ami ennél is nagyobb problémát jelent, hogy már a választók bizalmát is kezdi elveszteni.

Közvéleménykutatásokban is óriási zuhanást láthattunk a párt támogatottságában: miközben 2021-et a brexit tényleges végigvitele mellett átlagosan 40 százalék feletti támogatottsággal kezdték meg, novembertől kezdve folyamatosan csökken a támogatottságuk.

Johnson politikájának rossz választási eredményei miatt a munkájukat féltő konzervatív képviselők egyszerűen megbuktathatják, hiszen nekik elsősorban az számít, hogy a következő választáson is mandátumot szerezzenek, és ha úgy látják, hogy Johnson ebben inkább hátráltatná, mintsem segítené a személyével, akkor búcsút inthetnek neki.

Az biztos, hogy a Johnsont megbuktatni akaró toryk össze tudják szedni a párton belüli bizalmatlansági indítvány elindításához szükséges 54 aláírást, azonban ez még közel sem jelentheti Johnson végét: jelenleg a 326 fős tory frakcióból 101 képviselő szavazta le Johnson indítványát, és ezen képviselők egy része nem kizárólag Johnson személye miatt szavazott így, hanem voltak olyan képviselők is, akik magával a javaslat tartalmával, tehát a járványügyi intézkedésekkel nem értett egyet.

error: Content is protected !!