nem hogy nem fogynak, egyre duzzadnak
A kétgyerekes Anita tíz évet is várhat a köldökműtétjére. Nem röhej?
– Tatabányán élünk, az orvosom azt mondta, hogy egy ilyen beavatkozásra akár öt-tíz évet is várnom kell. Nem nagy a sérv, de nem is szeretném megvárni, hogy nagyobb legyen. Borzasztóan zavaró, mert szeretnék sportolni, de így semmit nem tudok csinálni, a szétnyílt hasizmomról nem is beszélve. Vigyázni kell a sérvemre, ami azért nem egyszerű, mert a kétéves gyermekemet napi szinten emelgetem, játszom vele.
Ha problémám volt korábban, akkor is magánúton jártam orvoshoz, viszont ehhez mélyen a pénztárcába kell nyúlni, amit nyilván nem mindig tehet meg az ember. Egyelőre várok, bár sokáig nem szeretném húzni a dolgot, hiszen ez így nem állapot – mondta a harmincöt esztendős, kétgyermekes édesanya.
– Idén leszek 79 éves. Noha már négy-öt éve bicegek, nagyjából két éve fordultam orvoshoz, akkor megdöbbenve mondta, hogy annyira elkopott az egyik forgóm, hogy üvöltenem kellene a fájdalomtól.
Beszéltünk a műtétről, elő is jegyeztek, de az időpontjáról azóta sincs semmi hír. Annyit megjegyeztek, hogy hamarabb sorra kerülhetek, ha a családtagjaim adnak vért, ha nem, akkor a várakozási idő fél vagy akár egy évvel is hosszabbodhat.
Egyébként elvagyok, kollagéntablettát szedek, és fájdalomcsillapító krémet használok. Így nincsenek folyamatos fájdalmaim, de azért akadnak napok, amikor nagyon szenvedek. Ennél még bosszantóbb, hogy az állapotomra való tekintettel megkértem a rokkantsági papírt, de megállapították, hogy 80 százalékban egészséges vagyok. Ez egyszerűen vicc! – mesélte Laci bácsi.
Kunetz Zsombor orvos, egészségügyi elemző szerint a hosszú műtéti várólisták problémája igen sokrétű.
– A jelenlegi rendszer szervezetlensége, valamint a felelős vezetés hiánya miatt gyakorlatilag a munkavégzés már sem a munkavállalónak, sem a munkáltatónak nem érdeke. Ha egy műtétet is elvégeznek, az óhatatlanul valamiféle költséggel jár. A dolgozók bérezés adott, de a protézisek beültetése, a varrófonál beszerzése, vagy az energia, amit egy műtét során használnak mind pénzbe kerülnek.
Ha a kórház ugyanazt a finanszírozást kapja minden hónapban, de a költségei ennél jóval többek, így értelemszerűen csak a saját adósságukat növelik. Hozzájön mind ehhez a covid időszaka, amikor a betegek nagy része nem tudott ellátáshoz jutni. Nem csak olyan ellátáshoz, ami csökkentette volna a várólistákat, hanem olyanhoz sem, amelyek esetleg késleltették volna a későbbi beavatkozás szükségességét.
Ezek a betegek így egyszerre ömlöttek rá a rendszerre, így nőtt meg robbanásszerűen a várólisták hosszúsága. Természetesen ennek a rövidítésére nincs azonnali megoldás – magyarázta a szakember. – Egy erős politikai akarat kellene ahhoz, hogy hozzáértő egészségügyi átalakítás történjen.
Ha ez megvan, kell egy komoly finanszírozás, ami a becslésem szerint a jelenlegi egészségügyi finanszírozásra fordított összeg fele vagy teljes egésze, ez körülbelül 3 ezer pár száz milliárd forint. Emellett nagyon fontos lenne a hozzáértő szakemberek alkalmazása is.
Sajnos minél később állunk neki az egészségügy megreformálásának, annál többet kell majd várni egy-egy műtétre, sőt a jelenlegi rendszer azon betegek ellátását is veszélyezteti akiknek az életet múlik ezen – tette hozzá Kunetz.
Várólisták hossza a NEAK adatai szerint (átlagos)
Térdprotézis műtét: 227 nap
Csípőprotézis műtét: 130 nap
Hasfali-, lágyéksérv műtétek: 57 nap
Szürkehályog műtét: 52 nap
Epekő (laparoszkópos): 48 nap
Ortopédiai kisműtétek: 46 nap
Urológiai kisműtétek: 30 nap
Mandula, orrmandula műtét: 23 nap
Nőgyógyászati műtétek: 10 nap
Gerincsérv műtét: 7 nap